OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

VC ČÍNY 2014, ŠANGHAJ

O velikonočním víkendu přivítá okruh v Šanghaji Grand Prix Číny. Loni zvítězil Fernando Alonso s Ferrari se strategií tří zastávek v boxech. Startoval na měkkých pneumatikách ze třetí pozice a pak absolvoval tři stinty na středně tvrdých pneumatikách. Jenson Button s McLarenem skončil pátý při použití strategií dvou zastávek.
Šanghaj je první okruh v kalendáři, kde množství zatáček a nové přeplňované motory mohou mít pozitivní vliv na ovladatelnost a použití pneumatik. Unikátní konfigurace okruhu s progresivní akcelerací v zatáčkách číslo 7, 8, 12 a 13 dovoluje jezdcům naplno využít točivý moment nových hybridních pohonných jednotek. Zvláště důležitý bude výběr správné mapy motoru, která zabrání protáčení kol ve chvíli, kdy vozy akcelerují (zatáčky 3-4, 7-8 a 12-13). Velký přítlak znamená vysoké rychlosti v zatáčkách, přetížení přesahuje 3,8G. Pneumatiky musí odolávat dlouhému a opakujícímu se zatížení, které ještě vzroste při použití měkčí směsi, která má lepší přilnavost.

Hamilton

S úzkými vlásenkami, navazujícími zatáčkami, výškovými rozdíly a dlouhou zatáčkou číslo 13, představuje Čína pro pneumatiky unikátní kombinaci podmínek. K tomu se přidává ochlazování pneumatik na rychlých rovinkách, stejně jako vysoké teploty pneumatik v dlouhých zatáčkách. To znamená, že pneumatiky musí efektivně pracovat při relativně širokém rozsahu teplot.

Velký přítlak používaný v Číně znamená vysoké rychlosti v zatáčkách s přetížením přes 3,8G. Měkčí pneumatiky generují větší grip a proto jsou také v zatáčkách vystaveny většímu zatížení. Zhruba 80 % délky kola tvoří zatáčky. 

Okruh v Šanghaji má několik dlouhých rovinek, které mají vliv na pneumatiky. Na rovinkách se pneumatiky ochlazují a před následujícími zatáčkami se musí rychle zahřát. 

Středně tvrdá směs pneumatik P Zero White má úzký funkční rozsah, zatímco měkká směs pneumatik P Zero Yellow má funkční rozsah široký. Toto složení zaručuje schopnost efektivně fungovat při širokém rozsahu teplot vzduchu a trati: to je jeden z důvodů, proč se tato kombinace ukázala být letos tak účinná.  

Pro brzdy je závod v Číně nejnáročnější z celé sezóny a nový systém brake by wire má rovněž vliv na pneumatiky. Pneumatiky jsou při brzdění vystaveny silám vrcholícím hodnotou 4,3G.

Hulkenberg

Foto: Pirelli

Přidat komentář

dvě na druhou rovná se?

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.