OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Nahoru dolů v Alpách v tempu, radují se rychlobruslařský kouč i cyklistický olympijský vítěz

TÝDEN NADŠENÉ SÁBLÍKOVÉ S MUŽEM PO BOKU

Po boku 3násobné olympijské vítězky v rychlobruslení Martiny Sáblíkové lze nyní spatřit muže – a není jím žádný z rychlobruslařů, na které byla dosud zvyklá. Přesto profesionální sportovec, štíhlý mladík, cyklista. Rychlý na rovinách, silný v kopcích.

„Dospěli jsme s Martinou Sáblíkovou do fáze, v níž jsme se rozhodli měsíc před světovým šampionátem pozvat k tréninkům sparringpartnera – cyklistického specialistu, špičkového českého závodníka. Potkáme se s ním v italských horách a těšíme se na to,“ řekl před odjezdem k nynějšímu soustředění šéftrenér čs. rychlobruslařů na dlouhé dráze, ale také trenér úřadující mistryně ČR v silniční cyklistice Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Sáblíková

23. 9. 2014 pojede Sáblíková na svém speciálu v čs. cyklistické reprezentaci v kopcích španělské Ponferrady o titul mistryně světa v silniční časovce na 29,5 km. O čtyři dny později, 27. 9., vyrazí bojovat o obdobnou medaili v pelotonu žen na 127 km. Ještě nikdy v závodu naše cyklistka (rychlobruslařka, inlajnistka) šlapala tolik km najednou.

Martina ve své krátké, teprve sedmileté éře občasného závodění na kole, jak jí to rychlobruslařském priorita umožňovala, poznala řadu špičkových cyklistů, včetně držitelů duhových trikotů. Ale nebylo kdy, nebylo kde, a dřív snad ani prioritně proč by s nimi měla polykat shodné kilometry, shodná stoupání.

Ale přes reprezentativní výsledky v Ponferradě už povedou silnici i do olympijského Ria 2016. A to je v případě Sáblíkové zacílení, stejně jako další k zimním OH 2018.

Dvě nekompromisní červnové jízdy u Slavkova k tuzemským zlatým cyklistický medailím byly                 i výsledkem úprav tréninků Martiny po letošní olympijské rychlobruslařské zimě. Teď před cyklistickým MS ordinuje kouč Novák další.

Martina buší do pedálů v trénincích na kole nyní vedle třebíčského rodáka Jana Hirta, což je – připomeneme – od šampionátu ve Slavkově český muž z 5. a 6. příčky, profesionál české stáje Etixx, jeden z nejperspektivnějších. Zkušený po dvou předchozích sezónách v lucemburské stáji Leopard – Trek Continental. Jeho nejcennější mezinárodní výsledky: vyhrané etapy v ČR i v Azerbajdžánu, celkově 7. v etapách Settimana Ciclistica Lombarda, 6. Szlakiem Grodów Piastowskich v Polsku, vítěz královské jesenické etapy Czech Cycling Tour, před měsícem 3. skvěle Kolem Alsaska, … Ve 23 letech. S kolem, jak sám říká, pořádně začínal na kole v Moravských Budějovicích až v osmnácti. Ve sportu šel ke kolu od fotbalu přes florbal a třebíčskou hokejovou branku.

„Je to podle mě vynikající vrchař. Ale hlavně slušný kluk při jednání. A na sebe náročný, cílevědomý,“ říká o něm legendární český olympijský vítěz Jiří Daler (z Tokia 1964), pak světový rekordman mezi profesionály, náročný trenér. Sám celoživotní puntičkář. Akurátní jako Novák. Jako Sáblíková.

Sbližování rychlobruslařky se závodní cyklistikou sleduje Daler od prvopočátku zblízka. Hodně pozorně. A Hirta? Tohoto sportovního „Talenta Vysočiny roku 2009“ k profesionálům do zahraničí osobně směroval.

„Jsem z toho všeho nadšen,“ řekl, když zjistil, přes které hory a doly kouč Novák v tomto týdnu tuhle nad řídítky skloněnou dvojici doprovází.

„Držím Novákovi v cyklistice palce. Ale hlavně těm dvěma reprezentantům. Jsem si jist, že se teď jeden od druhého učí hodně prospěšného pro budoucno. Ve všem. Nejen na silnici!“ – netají cyklistický expert Daler radost. Zářijové cyklistické mistrovství světa 2014 je pro něho zase zajímavější.

 A v pátečním večeru vyslala signál o své spokojenosti s tréninky tohoto týdne i Sáblíková. Fotografii, na níž jsou při krátkém odpočinku na horské silnici s koučem a s cyklistickým profesionálem, doplnila slovy: „Super tréninky s Honzou Hirtem.

Zdroj: ViaMedia CZ,

Foto: NowiS TEAM – Centrum sportu, fbms – zprava:

pětinásobná olympijská medailistka v rychlobruslení Martina Sáblíková na cyklistickém časovkářském speciálu, její trenér v rychlobruslařské i cyklistické reprezentaci, v NowiS TEAMU-Centru sportu  Petr Novák a cyklistický profesionál stáje Etixx Jan Hirt 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.