OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

RWE City Cross Sprint 2014 – Ostrava – Dolní oblast Vítkovice: Trať nachystána, na startu elitní čeští a zahraniční reprezentanti, v závodu osobností Hradilek, Kraus a další

2. ročník RWE City Cross Sprint proběhne 8. března 2014 v Ostravě - Dolní oblasti Vítkovice. I navzdory dlouhodobě vysokým teplotám, se organizátorům podařilo zajistit potřebné množství sněhu. Poté, co teplé počasí nedovolilo plánované zasněžování přímo v Ostravě, museli přikročit k organizačně i finančně náročnějším opatřením. Rychle vznikla dohoda se Ski areálem Vaňkův kopec, který si jako jediný mohl dovolit zasněžovat. Těžkou techniku, stejně jako loni, zajišťuje společnost Ostravské komunikace a ski areál Bílá.

“Z Vaňkova kopce jsme do vítkovického areálu postupně navozili tisíc kubíků sněhu. Dohodu jsme našli i s oběma ostravskými zimními stadiony - ČEZ aréna a Sareza, které nám navíc poskytly zbytky odstraněné z ledových ploch. Samotný sníh jsme obohacovali o chemickou přísadu, aby neodtával tak rychle a měl větší objem,” popisuje složitý proces Martin Kráčalík, šéf pořadatelské Seven Days Agency. “Bohužel se nám ale nepodařilo zajistit původně plánovaný, 550 metrů dlouhý, okruh kolem celé auly Gong. Už ale samotná akce je v těchto podmínkách tak trochu zázrak, a nebýt pomoci a součinnosti několika ostravských subjektů, tak není ani tato kratší trasa,” komentuje pořadatelské peripetie Kráčalík.

Organizátoři, přes veškeré potíže, nachystali 480 metrů trati. V kratší verzi závodu ale byli nuceni postavit jen jeden most, místo dvou původně plánovaných. Kvalifikační jízdy se pojedou jednokolově a intervalově, ve všech finálových jízdách závodníci pojedou tentýž úsek dvakrát. Mapka na www.citysprint.cz.

RWE City Cross Sprint 2014 je ve spolupráci s Lyžařským svazem ČR letos nově zařazen do série závodů Czech Nordix Cup. Částečně kvůli tomu, ale jistě také díky úspěšnému premiérovému ročníku, se tento rok ve třech kategoriích (muži, ženy, mládež) představí bezmála stovka závodníků. A sešla se opravdová smetánka bílé stopy. Do Ostravy nemíří jen špičkoví čeští reprezentanti, mezi které patří členové olympijské výpravy Dušan Kožíšek, Jiří Magál či Karolína Grohová, ale také bezmála dvacet sportovců z Estonska, Polska, Rakouska, Německa, Finska, Francie a Slovenska.

Kožíšek

Dušan Kožíšek bude ve Vítkovicích obhajovat loňské vítězství. „Letošní sezona byla opravdu náročná a ještě mě pár závodů čeká, ale jsem rád, že se našlo místo i pro City Cross Sprint. Rád by znovu vyhrál, nereálné to není, ale všechno se rozhodne až na místě,“ svěřuje se se svými ambicemi Dušan Kožíšek. Letos si ale bude muset poradit s podstatně silnější konkurencí.

Češi mají ještě další želízka v ohni - mladíky Petra Knopa a Jana Bartoně, v kategorii žen Sandru Schützovou. “Na sprint volně se moc těším. Není to sice moje top disciplína, ale kontaktní závody mám ráda. Propojit takhle sport s průmyslem je neobvyklé. Určitě to bude mít své kouzlo. Věřím, že to přiláká spoustu diváků, a pojede se v parádní atmosféře,“ říká Schützová, mladá česká reprezentantka.

Zajímavou postavou vítkovického mítinku bude jistě Francouz Roddy Darragon, stříbrný olympijský medailista z OH v Turíně 2006. „O závodech mi řekl Dušan Kožíšek. Do Ostravy se jedu nejen pobavit, ale také bojovat o co možná nejlepší výsledek. Přesně takové závody mám rád – trať je rychlá, zároveň zábavná a poskytuje dost prostoru k boji. Takhle mi to vyhovuje. V Česku už jsem několikrát závodil. Byl jsem v Liberci, Novém Městě na Moravě i v Praze. Je to velmi krásná země,“ těší se na novou zkušenost Darragon. 

Proti Darragonovi pojede třeba trio silných Finů - Jesse Väänänen, Kalle Lassila, ale především Matias Strandavall, momentálně šestý ze SP v Drammenu. Zahrozit může i Estonec Andreas Kollo, který je bohatší o zkušenost z loňska. Ze Slovenska dorazí do Vítkovic téměř kompletní reprezentační tým, ale také Andrej Segeč, účastník mládežnické olympiády. Na startovní listině se na poslední chvíli objevili další účastníci OH ze Soči, Poláci Maciej Staręga a Sebastian Gazurek. 

Kouzlo běžeckého lyžování si v závodě osobností vyzkouší i řada slavných sportovců, pro které jsou běžky jen doplňkovým sportem. Stříbrný medailista z OH v Londýně kajakář Vavřinec Hradilek, pro tentokrát nechá kajak doma a poběží na běžkách třeba proti Tomáši Krausovi, několikanásobném mistru světa ve skikrosu. Běžky nazují také paraglidista Jan Škrabálek nebo bikeři Radim Kořínek a Marek Rauchfuss a řada dalších známých sportovců.

Hlavní program ve Vítkovicích začíná ve 14h LEO EXPRESS SPRINTEM, otevřeným závodem dětí a mládežníků, do kterého se lze registrovat až do pátečního večera. Už v sobotu dopoledne se pro veřejnost otevře biatlonová střelnice, kde si lidé, pod vedením bývalé úspěšné reprezentantky Zdeňky Vejnarové, budou moci vyzkoušet atmosféru biatlonového závodu. Na programu je také vložený exhibiční biatlonový závod nebo show Kraus vs. Kraus, kdy se skikrosař Tomáš Kraus utká v bettlu proti Petrovi Krausovi, pětinásobnému mistru světa v biketrialu.

V dolnovítkovickém areálu bude přichystán také bohatý doprovodný program – jízda v dobových kostýmech, soutěž o nejlepšího sněhuláka, fireshow, v teple auly GONG pak relax zóna. O hudební kulisu se postarají DJ´s Friky a Tobi, zahraje i kapela Portless. Vstup na akci je zdarma.

Díky společnosti ha-vel bude možné veškeré dění kolem auly Gong, včetně týdnu otevřeného pro veřejnost, sledovat také on – line na www.citysprint.cz. Pokud počasí dovolí, bude, od neděle 9.3. do pátku 14.3. (7h – 20h), trať k dispozici také veřejnosti – ZDARMA. Školy mají přednostní právo na rezervaci trati v dopoledních hodinách. Ve spolupráci s firmami MADSHUS A SWIX bude na místě po celou dobu otevřena také půjčovna běžek a bot.

Nad City Cross Sprintem převzal záštitu náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek, za Moravskoslezský kraj hejtman Miroslav Novák, dále pak náměstkyně hejtmana Věra Pálková a náměstek Ivan Strachoň. Generálním partnerem akce je energetická skupina RWE, která City Cross Sprint podporuje v rámci projektu RWE - energie českého lyžování.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.