OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

V obnovené premiéře soutěže Sportovní fotografie zvítězil Michal Červený

Sportovní fotografií roku 2017 se stal snímek Cape Epic od volného fotografa Michala Červeného. Originální souhru cyklistů a jejich dominantních stínů pořídil 31letý autor při etapovém závodě horských kol v Jižní Africe. „Fotografie v sobě snoubí neobvyklý pohled, výrazné grafické řešení a zároveň silný sportovní okamžik,“ ocenil předseda poroty docent Filip Láb, proděkan FSV UK.

foto: Michal Červený

Putovní cenu pro vítěze převzal Michal Červený v pátek 2. února na pražské Staroměstské radnici při vernisáži bilanční výstavy Sportovní fotografie roku. Ucelenou přehlídku 78 nejlepších novinářských snímků roku 2017 doplňuje výstava Zlaté Nagano autorů Eduarda Erbena, Jiřího Pekárka, Herberta Slavíka a Michala Růžičky.

Výstava navazuje na tradici výročních přehlídek založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Poslední soutěžní ročník proběhl v roce 2001, a pak do roku 2010 pokračovaly nesoutěžní přehlídky. Po sedmileté úplné odmlce Klub sportovních novinářů retrospektivní výstavy sportovních fotografií nyní obnovil ve spolupráci s pořadatelskou agenturou Seven Days Agency, s.r.o..

Do soutěže se přihlásilo 43 profesionálních fotoreportérů, kteří poslali celkem 501 snímků. Vedle hlavní soutěže byly ve hře také dílčí ceny v kategoriích Fotbal, Ostatní sporty, Portrét, SportArt a Foto série. Speciální diplomy vypsaly Hl. město Praha (Sport v Praze) a agentura Czech Tourism (Sport a volný čas), vítěze těchto cen vyberou návštěvníci výstavy.

Hlavní cenu získal Michal Červený za originální pohled na africký horský maraton. Fotografii pořídil z vrtulníku, a jak se svěřil, pomohlo mu k ní trochu štěstí. „Na závodu Cape Epic jsem byl už posedmé a nikdy dříve jsem se do vrtulníku nedostal. Až loni jsem si ho konečně na jednu etapu vyprosil,“ prozradil fotograf, který spolupracuje s Mezinárodní cyklistickou federací, několika profesionálními týmy a s odbornými časopisy. Červeného fotografii dominují dlouhé stíny švýcarských závodníků Nina Schurtera a Matthiase Stirnemanna, pozdějších vítězů etapového závodu. „Měl jsem trochu jiný plán, chtěl jsem stíny větší skupiny závodníků a trochu čistější obraz, ale na to v dané etapě nebyly podmínky,“ prozradil vítěz.

V kategorii Portrét si ocenění odnesla Barbora Reichová (Sport), v kategorii Fotbal Vlastimil Vacek (Právo), v kategorii Ostatní sporty Pavel Lebeda (volný fotograf), nejlepší sérii nafotil Michal Sváček (MF DNES) a cenu poroty v kategorii Sportart získal Michal Červený (volný fotograf).

„Po osmileté odmlce se do historických prostor pražské Staroměstské radnice vrací výstava, jež bývala po desetiletí nejvýznamnější a také nejnavštěvovanější přehlídkou tvorby českých sportovních fotoreportérů zachycujících nejen největší sportovní události roku, ale také nezapomenutelná a neopakovatelná dramata okamžiku, která sport přináší. Vždyť vůbec první vítězná fotografie - Novotného Modlitba za Peru, velký detail zafačovaných rukou horolezce připomínající tragédii československé výpravy pod horou Huascarán v roce 1970, při níž zahynulo všech čtrnáct členů expedice, byla tak expresivním snímkem, že před ním zůstávaly v pohnutí stát stovky a tisíce domácích i zahraničních návštěvníků výstavy,“ připomíná předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis tradici, kterou nyní KSN obnovuje. „Proto věříme, že se výstava opět stane významnou kulturní, společenskou a vlastně i sportovní událostí příštích dnů a týdnů. Zvláště, když bude probíhat v době Zimních olympijských her v Koreji.“

V prvním patře Staroměstské radnice doplňuje výstavu expozice připomínající největší úspěch českého hokeje a vůbec sportu za dobu existence samostatné republiky - Zlaté Nagano. Po dvaceti letech zde představují unikátní, a v mnoha případech dosud nepublikované snímky tehdejší přímí účastníci turnaje století Eduard Erben, Jiří Pekárek, Herbert Slavík a spolu s nimi Michal Růžička, který zaznamenal celonárodní euforii, jež zavládla po návratu hokejistů do Prahy.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie roku 2017

Hlavní cena
Michal Červený: Cape Epic 2017 (Nino Schurter a Matthias Stirnemann na etapovém závodě horských kol v Jižní Africe)

Fotbal
Vlastimil Vacek: Překonaný (brankář Dukly Praha Filip Rada inkasuje druhý gól v utkání HET ligy, Slavia Praha – Dukla Praha)

Ostatní sporty
Pavel Lebeda: Josef Dostál – Vítězství (MS v rychlostní kanoistice 2017, K1 muži 500m, Račice, Česká republika)

Portrét
Barbora Reichová: Jakub Voráček, hokejista

Sportart
Michal Červený: Plný plyn (závod světové triatlonové série na okruhu F1 v Abú Zabí, SAE)

Série
Michal Sváček: Automobilové závody 24. hodin v Le Mans 2017 (série 10 foto)

Zvláštní ceny poroty

Martin Kozák: 300 zatáček Gustava Havla
Martin Flousek: Neprojdeš

Barbora Reichová: Gabriela Koukalová, Hochfilzen 2017
Tomáš Krist: Skokan
Michal Červený: Cape Epic 2017 (série 10 foto)
Martin Sidorják - Roland Garros 2017 (série 10 foto)

Kdo je kdo?

Předseda poroty Filip Láb působí na katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd UK v Praze. Zastává funkce zástupce ředitele IKSŽ a proděkana FSV UK pro PR. Ve výuce se věnuje vizuální komunikaci se zaměřením na fotografii, fotožurnalismus, teorii a praxi klasické a digitální fotografie.

Předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis stojí v čele profesní novinářské organizace nepřetržitě od roku 2001, redaktor webového portálu Sport.cz.

Vítěz hlavní kategorie Michal Červený (*1986), volný sportovní fotograf, zaměřuje se především na cyklistiku. Spolupracuje s Mezinárodní cyklistickou federací (UCI), Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců, několika profesionálními týmy, sportovními značkami a publikuje také v odborných časopisech. Na soutěži Czech Press Photo v roce 2016 vyhrál kategorii Sport a získal cenu ČTK.

Výstava na Staroměstské radnici

Výstava Sportovní fotografie roku na Staroměstské radnici slavnostně odstartovala vernisáží v pátek 2. února. Návštěvníkům bude přehlídka přístupná od soboty 3. února do středy 28. února, otevřeno bude každý den od 10 do 18 hodin.

Hosté se mohou těšit na 78 velkoformátových fotografií nejlepších českých profesionálních fotografů a na doprovodnou výstavu Zlaté Nagano.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.