OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

OffROAD Maraton Drnovice: Souboje v písku pozlatili Galia, Tůma a dakarista Macháček

Šestý díl OffROAD Maratonu se jel uplynulou sobotu v Drnovicích. Na tříkilometrové trati s rychlými úseky i technickými pasážemi probíhaly souboje o každý metr. Absolutně první místa vybojovali motorkář Daniel Galia z RD racing, čtyřkolkář Zdeněk Tůma z THF racing teamu a mezi auty 5násobný dakarský vítěz Josef Macháček. Ten na českých offroadech dojel až do cíle vůbec poprvé! Následovaly ho další speciály do litru, které ovládly nejvyšší příčky. V první pětce jim dokázal konkurovat jen čtvrtý Defender Offroad centra Jase, vítěz kategorie Amatér. Na trať vyrazil i dakarský závodník Jaroslav Valtr, který ve žlutém jeepu opět zaučoval své syny Jaroslava a Michala.

Drnovická pískovna patří k tradičně oblíbeným tratím a stejně tomu bylo i letos. Přestože se někteří jezdci obávali počasí, bylo to zbytečné. V pátek večer trať ideálně zkropil déšť a v sobotu za svítání již lehce vykukovalo sluníčko. V půl osmé ráno se tak na dno pískovny vydali motorkáři v dobré náladě. Na startu bylo vidět dychtivé obličeje, které korunovala věta: „To je jako v Coloradu!“ Do tříhodinového klání jezdci vyrazili nejdříve v mlze, ta ale rychle opadla a vysvitlo slunce. Závodníci se museli rychle seznámit s místy, které klouzaly, s výjezdy a sjezdy s kopců, jež dávaly zabrat i zkušeným jezdcům. O pády tak nebyla nouze, převážně se ale konaly „do měkkého“. Prvním kolem se již s náskokem a s jistou stopou prohnal Lubomír Vojkůvka z VYPE racing teamu, který toužil spravit si chuť po 4hodinovce v Milovicích, kde se omylem napil benzínu a odstoupil z prvního místa. Ale nepovedlo se. V pátém kole mu na stroji náhle vypadly všechny šrouby na rozetě a musel skončit. O absolutní příčky tentokrát nebojoval ani Bohumil Michálek z Enduro teamu Velká, který se nepříjemně zranil ještě před drnovickým maratonem. Tradiční bojovník o celkové zlato Daniel Galia z RD racing na trati byl, byť s horečkou. A měl silné soupeře, zejména Michala Tesaříka z Golemsportu, se kterým se dlouho přetahoval o první místo. Galia nakonec vyhrál s náskokem minuty a shodným součtem 48 kol. Zajel také nejrychlejší kolo závodu 3:30 minut a bral největší pohár mezi mistrovskými E1, Tesařík zase E2. Výtečný výkon podal i veteránský mistr Daniel Jarnot z týmu ú. práce Kopřivnice, celkově třetí a zlatý v kategorii. Následoval ho nejlepší pohárový jezdec Jiří Palacký z Tigressa Racing Teamu.

foto: J. Jonáš

I čtyřkolkáři se těšili na písečné souboje a do předposlední letošní tříhodinovky odstartovali s úderem jedenácté hodiny. První lajny postupně vyrazily do užšího stoupání a zatáčky v plné rychlosti. Tu neustál Petr Kuchař ze SJČ racing teamu, kterého špatný manévr u stěny pískovny odhodil po kotrmelci na zem, přičemž stroj pokračoval sám směrem z trati. Další jezdci se naštěstí Kuchařovi vyhnuli. Proto se zvedl, zkontroloval stroj, který zůstal viset těsně nad svahem, a pokračoval. Nicméně nebyl jediným závodníkem, který se nedobrovolně seznamoval s povrchem. První čtyři borci si ale stopu pohlídali a v cíli nasčítali jako jediní 46 kol. Jejich souboje o vteřiny a každý metr braly dech. Autorem nejrychlejšího kola 3:45 minut byl Ondřej Fišar z Quad Nová Paka, který skončil celkově čtvrtý a druhý mezi mistrovskými veterány. Po vítězné milovické čtyřhodinovce tak potvrdil výbornou formu. V kategorii ho o necelou minutu předjel také skvěle jedoucí Dušan Novotný z Kaskadér racing teamu, celkově třetí. První dvě příčky absolutně vybojovali 18letý Dominik Škarka z Domina teamu a Zdeněk Tůma z THF racing teamu. Ten kromě vítězství mezi mistrovskými  sportkami slavil vůbec první absolutní maratonské zlato! V cíli je dělilo pouhých 26 vteřin, ale oba měli obrovskou radost.

foto: J. Jonáš

 

Po závodech dětí a mladších juniorů zaburácely motory všech speciálů i sériových offroadových vozů. V Drnovicích se opět objevil 5násobný dakarský vítěz Josef Macháček se svojí Range Bugy 945. Spolu s ním vyrazila do boje silná konkurence dalších pěti speciálů do litru. A právě jim patřila téměř podzimní 5hodinovka. Až na Polaris team se startovním číslem 11, který závod předčasně ukončil, buginy létaly, točily motory do vysokých otáček a nasčítávaly kola jako na běžícím pásu. Výsledkovou tabuli užasle sledovali všichni, kteří zažili Josefa Macháčka na předchozích maratonský závodech. „Dávali mu“ maximálně tři hodiny. Ale dakarský matador se nenechal vyvést z míry. Předváděl parádní kousky pro diváky, držel tempo, první příčku absolutně a soupeři jen sledovali, jak zvyšuje náskok. Zajel nejrychlejší kolo závodu aut 3:47 minut a cílem profičel s náskokem pěti kol před Can-Amem Mavericem týmu Quadsevis Špak-Papá Buggy, který bral po dvou letošních zlatech stříbro. Bronz vybojoval Polaris team se startovním číslem 2 v čele s Marcelem Výchopněm. Nadvládu bugin rozbil Land Rover Defender Offroad centra Jase, čtvrtý celkově a první mezi Amatéry. Za Polarisem zaostal o čtyři kola. Dvojité zlato slavil KB System offroad team, vítěz mezi speciály do dvou a nad dva litry. Stříbro do dvou litrů bralo Autocentrum Luňák, které připravilo fanouškům dramatickou chvilku. Zhruba ve třetí třetině závodu při sjíždění z uježděného kopce se jeho Suzuki Jimny lehce potkala s Broučkem Wings teamu. Suzuki se převrátila na bok a po něm pomalu sjížděla dolů. Ve zhruba stejném čase na levém boku skončil i žlutý jeep Valtr offroad teamu, který nezvádl opakované vyjíždění kopce. Obě auta se podařilo i za pomoci diváků dostat z kopce dolů a postavit na kola. Po krátké prohlídce vozů v depu posádky pokračovaly v jízdě. Do „lehce očesaného“ jeepu naskočil dakarský matador Jaroslav Valtr, který pasivní roli učitele synů Jaroslava a Michala vyměnil za aktivního řidiče. Legendární jeep byl nakonec mezi speciály nad dva litry třetí, o tři kola za Wings teamem s Broučkem. Ten naštěstí nezopakoval loňskou „boudičku“, kdy vyjel z trati a spadl o dvě terasy níže. Nicméně divné zvuky z pod jeho kapoty mu nedovolily rychlejší tempo. Závod absolvoval i Forza Off road Šumperk, nováček OffROAD Maratonu s veselým Jeepem Cherokee 4.0. Bývalí jezdci trialových klání si desítky závodních kilometrů v terénu užili a zvládli premiérových 23 kol.

Sedmý díl OffROAD Maratonu se jede 17. října v Ostravě pod patronací WINGS teamu.

 

TZ: OffROAD Maraton
foto: Jiří Jonáš 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.