OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

OffROAD Maraton Vřesová:

Po slunci přišel déšť, který potrápil automobilové posádky

Sedmý díl OffROAD Maratonu se odjel uplynulou sobotu 21. října na důlní haldě ve Vřesové na Sokolovsku. Čtyřkoláři a motorkáři letos naposledy závodili tři hodiny, auta pět hodin. Místní trať stejně jako loni přinesla ideální počasí pro parádní závodění. Cílem jako první profičel motorkář Petr Trávníček a čtyřkolkář Juraj Varga. Auta ovládl Selm Morava racing s buginou.

Na offroadové závodění se ve Vřesové jako první chystali čtyřkolkáři. Na trať se postavili ještě za šera, ale už při zaváděcím kole se pořádně rozednilo a jezdci ve dvou stopách se mohli naplno vydat do tříhodinného klání. Trať měřila 4,5 kilometru a oproti loňskému ročníku byla ochuzena o výjezdy a sjezdy dobře viditelné z depa. Kus členité trati ale přibylo v níže položené části lemované stromy.

Předchozí klání v drnovické pískovně trochu provětralo výsledky a letos poprvé z pozice absolutní jedničky startoval Ondřej Fišar z Quadu Nová Paka. Na závodění se těšil, ale problémy se strojem ho nakonec odsunuly na 7. místo celkově. Technika  zklamala také  dakarského závodníka  Zdeňka Tůmu   z Barth racing, který odstoupil po necelých dvou hodinách. Zato slovenský jezdec Juraj Varga z Varga Motorsports jel bez problémů. Brzy se dostal na špici a vedení už nepustil. Jako jediný najel 34 kol. O kolo méně měli další dva jezdci v pořadí. Radek Porš (Quadpoint Racing team – CZ Auto) skončil druhý a Martin Miřejovský z Teamu Max II třetí. Miřejovský se trochu pral se svým strojem a byl nakonec rád za bronz. A v cíli kladně ocenil výkony soupeřů. Skvělý výsledek předvedl Jan Zderčík mladší, nejrychlejší závodník z pohárové třídy na  pátém  místě celkově.  Za  ním  skončil  nejlepší  veterán  Martin  Kuchař z Enduro Teamu Velká. Rychlá trať nahrávala spíše sportovním strojům, nicméně do první desítky se propracoval také Michal Vágner z týmu Čtyřkolky Tišnov, první mezi mistrovskými 4x4.

Motorkáři se na startovní rošt chystali před 11. hodinou. Zpoza mraků prosvítalo slunce, které jen potvrdilo ideální podmínky na maratonskou tříhodinovku. Na start po pádu v Drnovicích chyběl Lubomír Vojkůvka, kterého naražená žebra zatím nepustila do závodní stopy. Petr Trávníček (Moto Trávníček – Kovoděl Janča) tak věděl, že pokud ho neopustí forma ani výkon stroje, upevní svoji pozici na čele absolutního pořadí. A tak se také stalo. V cíli nasčítal 37 kol a o kolo za sebou nechal všechny soupeře. Jeho největší rival Tomáš Coubal z JM Motors nebyl v ideální fyzické formě, ale i tak dosáhl na stříbro.  V samém závěru se na třetí pozici absolutně dostal Karel Brabec z Motokrosu na Cechu, který o 12 sekund porazil Martina Prokeše - vítěze mistrovské třídy E1. Letošní čtvrté prvenství v kategorii slavil pátý Miroslav Pavlík z Enduro teamu Velká. Nejrychlejší pohárovou motorku dovezl do cíle Filip Boháč   z TJ Sokol Krásné Pole. Během hodinového soupeření starších juniorů byl nejlepší Kimi Skřivan z Kdyně.

Auta vystartovala ve čtyři hodiny odpoledne do svojí poslední pětihodinovky. Počasí bylo zpočátku příjemné, ale už po hodině začaly padat první kapky a s blížícím se večerem přišly vydatnější přeháňky.

Střídající proudy vody byly pro některé posádky požehnáním, pro jiné ale „pohromou“. Podle obutých pneumatik, jízdních vlastností vozů a umu řidičů se trochu začalo proměňovat pořadí.

Mezi speciály do dvou litrů bylo právě bahno „kámenem úrazu“ pro OM Racing. Jeho kola nejsou vhodná do takového terénu a když se spustil vydatný déšť, okruh jim trval dvojnásobnou dobu než obvykle. Přesto tým se suzuki jimny vybojoval 2. místo v kategorii za 33 kol. O jedno kolo porazil třetí KB System offroad team se suzuki samurai a startovním číslem 171. Soupeření v kategorii bylo doménou Autocentra Luňák, kteří v blátě prostě umí. A i když mu Vřesová dala pořádně zabrat, cítil maximální spokojenost.

Speciály nad dva litry dovedl do cíle Wings team s Broučkem. Modří vyměnili motor a obuli na mokro. Předvídavost blátivého závodu se vyplatila a přinesla zlato v kategorii. Wogo team na největší pohár ztratil pouhé kolo. To chybělo také Offroad centru Jase na bronz.

Bahno ztížilo cestu za lepším výsledkem třetímu Quadservisu Špak – Papá buggy teamu. „Klouzalo to a klouzalo,“ řekl Dušan Padevět. Na prvních dvou příčkách se honili Andy Motors Racing team a Selm Morava Racing. Souboj Polarisu a Can-Amu nakonec dopadlo lépe pro stroj původem z Kanady. Selm Morava Racing porazil polaris Andy motors o jedno kolo a letos poprvé si splnil sen o zlatu.

Foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.