OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

VYJÁDŘENÍ PIRELLI K SILVERSTONU A VÝHLED DO DALŠÍCH ZÁVODŮ

tisková zpráva Pirelli

Po vyčerpávající analýze pneumatik používaných v Silverstonu Pirelli zjistilo, jaké byly příčiny tamních defektů. Šlo o kombinaci těchto faktorů:

1) Zadní pneumatiky byly nasazovány opačně – jinými slovy, pravé pneumatiky byly na inkriminovaných vozech prohozeny s levými. Pneumatiky, na kterých se letos závodí, mají asymetrickou strukturu, což znamená, že nejsou navrženy na to, aby mohly být zaměnitelné. Bočnice jsou vyvinuty tak, aby se vypořádaly se specifickou zátěží na vnitřní a vnější straně. Prohození pneu má tudíž dopad na to, jak se chovají v určitých situacích. Vnější část je uzpůsobena tak, aby odolávala velké zátěži generované při zatáčení. V Silverstonu jsou rychlé levotočivé zatáčky a některé obrubníky obzvláště agresivní.

2) Přílišné podhušťování pneumatik, respektive tlaky nižší než ty, které káže Pirelli. Nízký tlak v pneumatikách zapříčiňuje, že obutí je podrobováno větší zátěži.

3) Extrémní odklony kol.

4) Zvláště agresivní obrubníky v rychlých zatáčkách (např. zatáčka číslo 4, kde došlo k většině selhání – právě kvůli tomu docházelo k defektům na levých zadních pneumatikách).


 

Jediné problémy, které vyšly na světlo ještě před Silverstonem, byla delaminace, což je zcela odlišná záležitost. K zastavení oddělování běhounu přišlo Pirelli s řešením, podle kterého by týmy měly od Silverstonu dále používat pneumatiky testované v Kanadě. Tento návrh ovšem nebyl přijat, a tak Pirelli přišlo s novým řešením díky testům v laboratoři. Šlo o nový proces přilepení běhounu ke kostře pneumatiky. Problém delaminace tedy s incidenty, ke kterým docházelo ve Velké Británii, nijak nesouvisí.

 ilustrační

Pirelli by k výsledkům analýzy rádo dodalo následující:

1) Prohazování pneumatik byla praktika, která byla podceňována všemi stranami. Na vině je zejména Pirelli, které tuto činnost nezakázalo.

2) Stejně tak podhušťování a extrémní úhly odklonů pneumatik, což jsou věci, nad kterými Pirelli nemá kontrolu, mohou být za určitých okolností nebezpečné. Vzhledem k tomu se Pirelli rozhodlo požádat FIA, aby se tyto aspekty staly předmětem budoucích přesných šetření. Pirelli rovněž požádalo, aby se dodržování správných praktik kontrolovalo přiděleným delegátem.

3) Pirelli by dále rádo zdůraznilo, že specifikace pneumatik pro sezonu 2013 v případě, že je používána správným způsobem, nijak nesnižuje bezpečnost a zcela vyhovuje všem bezpečnostním standardům požadovaným Mezinárodní automobilovou federací.

Logickým závěrem je, že tak složité a výkonné pneumatiky, jakými je verze pro rok 2013, by měly být regulovány a kontrolovány přímo společností Pirelli. Aby bylo možné zajistit optimální fungování pneumatik, potřebuje Pirelli od týmů v reálném čase získávat data o tlacích v pneumatikách, teplotách a úhlech odklonů kol. Zatímco se čeká na nové regule, které by Pirelli přístup k těmto datům umožnily, došlo ve spolupráci s FIA, FOM, týmy a jezdci k následujícím opatřením pro nadcházející závody:

1) Ve Velké ceně Německa o tomto víkendu budou používány pneumatiky, jež byly testovány v trénincích na Velkou cenu Kanady, a které se ukázaly být naprosto spolehlivé. Pro Nürburgring představují perfektní volbu. Pod běhouny na zadních pneumatikách bude ocel nahrazena kevlarem. Vzhledem k tomu, že tyto pneumatiky jsou rovněž asymetrické, bude striktně zakázáno jejich prohazování. Oproti tomu přední pneumatiky zůstanou nezměněny.

2) Počínaje Velkou cenou Maďarska se bude závodit na nové specifikaci pneumatik. Ty budou mít symetrickou strukturu, což by mělo zaručit maximální bezpečnost i bez přístupu k datům, ačkoliv ta zůstávají klíčovým prvkem pro optimální fungování pneumatik pro sezonu 2013. Nový druh pneumatik bude kombinovat charakteristiky loňských pneumatik s výkonností současných směsí. Budou mít strukturu a konstrukci identickou s pneumatikami z roku 2012. To poskytne maximální výkonnost a bezpečnost. Směsi se budou shodovat se současným obutím, a tedy zaručí rychlejší časy a širší využití. Tato nová specifikace, kterou schválila FIA, se bude testovat v Silverstonu ve dnech 17. – 19. července. Týmy mohou využít své letošní vozy a závodní piloty, ač se původně jednalo o test mladých jezdců. 

Přidat komentář

dvě na druhou

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.