OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Opel Handy Cyklo Maraton 2015 s mottem

JEDEME V TOM VŠICHNI

Hrman_VolfV úterý 28. července v pravé poledne odstartuje v Praze z Václavského náměstí unikátní závod Opel handy cyklo maraton 2015. Jedná se již o třetí ročník největšího cyklistického maratonu s handicapovanými pro handicapované, jehož zakladatelem je vozíčkář a aktivní sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem, sám každoroční aktivní účastník závodu. Maraton je inspirován slavným cyklistickým podnikem napříč Amerikou RAAM – Race Across Amerika, který se jezdí na trase ze Západního na Východní pobřeží USA.


Na start letošního ročníku závodu napříč Českou a Slovenskou republikou se postaví 31 smíšených týmů v celkovém počtu 232 zdravých a handicapovaných cyklistů. Dvě třetiny cyklistů tvoří lidé bez handicapu. Mezi tělesně hndicapovanými jsou pak vozíčkáři, lidé s amputacemi, zrakově nebo sluchově postižení, lidé po dětské mozkové obrně. Projekt má za cíl sjednotit handicapované spoluobčany s veřejností, ale také osoby s různými druhy postižení mezi sebou. Každý z týmů je navíc patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, tedy člověka, který se s handicapem teprve učí žít.

Závod je postaven jako štafeta týmů. Na trase dlouhé 2222 km se střídají jezdci v kategorii čtyř a osmičlenných družstev. Jede se ve dne i v noci a jediným omezením je časový limit 111 hodin. Na trase je vytvořeno dvacet čtyři průjezdních bodů, z většiny jsou tvořeny rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami nebo speciálními centry následné pomoci. Na start závodu se postaví známé osobnosti z řad zdravých i handikepovaných sportovců. V týmu Opel bude do pedálů šlapat horolezec Radek Jaroš: „Účast v závodě je pro mne nová výzva, nová zkušenost a podpora dobré věci. Každý máme svoji cestu za snem. Žádná není jednoduchá, a pokud člověk překonává překážky, o to víc si té své váží a dokáže si ji užit.“

Na vysokém kole pojede světově proslulý Josef Zimovčák, jemuž nechybí ve sbírce sportovních výkonů účasti ve slavných cyklistických závodech (v režimu profesionálů!) jako jsou Tour de France, Giro d’Italia nebo Vuelta. Josef je držitelem světového rekordu na 24 hodin, kdy v časovce ujel 522,5 km. Celkově najezdil na vysokém kole neuvěřitelných 280 000 km!

Osmikrasky


Na start se poprvé v historii závodu postaví čistě ženský tým Osmikrásky, včetně handikepované Petry Hurtové, několikanásobná mistryně ČR na handbiku v silniční i horské cyklistice. Kapitánka Osmikrásek Michaela Sůvová říká: “Najít odvážné ženy, které se postaví výzvě 2222 km, až tak těžké nebylo. Mám okolo sebe velmi výjimečné ženy. Stačilo se zmínit, trochu nalákat a bylo hotovo. Rády bychom konkurovaly některým týmům. Ale chceme si závod hlavně užít a v pořádku dojet do cíle.“

Dres Nadace ČEZ oblékne jeden z nejúspěšnějších handicapovaných triatlonistů světa Michal Šiška, který jako jeden z 12 handikepovaných lidí na světě dokázal úspěšně absolvovat Havajského Ironmana.

Tým Skládačky absolvuje dva tisíce kilometrů na skládacích kolech. Tým Černí koně je složen pouze z handicapovaných cyklistů. Tým Praha 6 a Nadační fond Šestý smysl podpořil zlatý paralympionik David Drahonínský a legenda české para cyklistiky Josef Lachman. Na handbiku se zúčastní také handicapovaný primář Spinální jednotky FN Motol Jiří Kříž.

Cíl závodu je umístěn v parku Ladronka na Praze 6. V sobotu 1. 8. 2015 zde bude od 15:00 probíhat celodenní program. Exhibice, prezentace, soutěže, sportovní trenažéry, koncerty kapel. Večer se pak uskuteční slavnostní vyhlašování výsledků a program uzavře vystoupení skupiny Mandrage. Vstup je pro všechny zdarma.

 

foto I. Vanišová, M. Bejbl

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.