OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Olympionici Razým, Novotný a Sudová ladí formu na SMS.cz Adrenalin Cup

Letošní 18. ročník SMS.cz Adrenalin Cupu, který je současně mistrovstvím České republiky v extrémním závodu štafet, odstartuje v sobotu 28. června v 10 hodin již tradičně z fotbalového hřiště v beskydské Ostravici. I letos se na této výjimečné sportovní události, kde si závodníci předávají štafetový kolík ve čtyřech disciplínách: běh, paragliding, MTB a kajak, kromě drsných outdoorových amatérů, představí i celá řada sportovních hvězd. Mezi nimi čeští olympionici Šárka Sudová, Aleš Razým a Michal Novotný a polská olympionička v běhu na lyžích Paulina Maciuszek. Počet aktuálně přihlášených týmů atakuje rekord z roku 2011, kdy se jich na start postavilo 59.

Adrenalin Cup

Trasy, jsme díky lokalizaci závodu velmi pečlivě konzultovali s CHKO Beskydy a Lesy ČR tak,  aby nedocházelo k poškozování či zhoršování přírodního prostředí. Společně jsme dospěli k finálovému konceptu, který je v souladu s patřičnými zásadami o ochraně přírody a zároveň umožnuje naplno využít rozmanitého reliéfu, který Beskydská krajina závodníkům a návštěvníkům nabízí. „Jsem velmi rád, že jsme v souladu s přírodou a zároveň s potřebami závodníků – to je pro nás klíčovým aspektem,“ řekl hlavní organizátor závodu Martin Kráčalík ze Seven Days Agency.

Na prvním náročném běžeckém úseku změří své síly s jedním z nejlepších českých vrchařů, a současně několikanásobným vítězem Adrenalin Cupu, Robertem Krupičkou, právě akrobatická lyžařka Šárka Sudová. Společně s ní se na start běžecké disciplíny za tým Fond sportovců opět postaví nevidomý běžec, Jan Říha, který letos zdolal nejvyšší horu Ameriky – Aconcagua.

Po ukončení aktivní lyžařské kariéry se pro radost věnuji běhu, účastním se různých závodů, ale nijak speciálně se na ně nepřipravuji. V tom je pro mě Adrenalin Cup ojedinělý, bez přípravy bych do toho nešla, zdolat Lysou horu je skutečně výzva. Cíl mám samozřejmě podat co nejlepší výkon, ale hlavně ve zdraví doběhnout na Lysou a dostát tak respektu ostatních sportovců, že jsem to přežila,“ těší se na SMS.cz Adrenalin Cup Šárka Sudová.

Trať na Lysou horu mám už naběhanou, Adrenalin Cup je pro mě takovým tradičním zakončením jarní přípravné sezóny. I letos jsem samozřejmě zvědavý, jak dlouho mi to na horu potrvá, jak se mi poběží a jak jsem na tom čtrnáct dní před mistrovstvím Evropy v běhu do vrchu s formou,“ říká Robert Krupička.     

Mezi padáčkáři se i letos sešla česká elita. Na startu se objeví Jan Škrabálek, loňský vítěz paraglidingové disciplíny SMS.cz Adrenalin Cupu, trojnásobný účastník největšího adventure závodu Red Bull X-Alps a mnohonásobný účastník Dolomitenmanna. Chybět nebude ani domácí pilot Tomáš Ledník a také Michal Krysta, taktéž účastník Red Bull X-Alps a v současnosti jeden z nejvšestrannějších českých outdoorových sportovců.

Cyklisté se letos mohou těšit na vylepšenou, bezpečnější trasu, která povede přes sedlo Malchoru pod Lysou horou. Závodníci se tak již nebudou míjet při výjezdu a sjezdu z vrcholu Lysé hory.

Na bike se těším, a doufám, že moje naražené koleno je už fit. Na Adrenalin Cupu si dá člověk pořádně do těla, ale myslím, že jsem dobře připravený a neudělám ostudu. Beru to jako součást letní přípravy, v srpnu mě dále čekají závody v Norsku a Švédsku a moje úsilí samozřejmě směřuje k MS ve Falunu,“ říká Aleš Razým.

Závod kajakářů byl při letošním suchu, kdy je navíc hráz přehrady Šance v rekonstrukci, pro organizátory oříškem. Řešením, díky kterému může být kajakářský závod zachován, je po dohodě s Povodím Odry intervalový start. Veřejné splutí však bude omezeno a odkázáno pouze na tzv. “poslední vlnu“. Skokem do vody z vysoké rampy a eskymáckým obratem zahájí svůj letošní start na SMS.cz Adrenalin Cupu snowboardista Michal Novotný. Michale v loňských letech na vlastní kůži zkusil už MTB a běh a letos si vybral svou nejoblíbenější disciplínu - kajak.  

Nástrahy tras tohoto extrémního závodu si letos vyzkouší i děti z dětského domova Dolní Lánov (Tým DD Dolní Lánov) a neslyšící děti z Valašského Meziříčí v rámci týmu Neslyšící Valmez. Pořadatelé Adrenalin Cupu se zároveň snaží do projektu zapojit kromě dětí z dětských domovů i handicapované sportovce. Letos na vrchol Lysé hory poběží dva nevidomí borci, pravidelný účastník Honza Říha a společně s ním i závodní nováček Tomáš Kráčalík. Sen o zdolání Lysé hory pomůže splnit vozíčkáři Jakubovi Šteflíčkovi ze Strmilova Zdeněk Pácha. Vítěz předchozích Šerpských závodů vynese na speciálně upravené krosně Jakuba na vrchol.

Kóty závodu SMS.cz Adrenalin Cup

Běh do vrchu 16km - převýšení 1145m

Paragliding 5,5km - převýšení 925m

Mountain bike (MTB) 31km - převýšení 1430m

Kajak 5km – převýšení 65m - 15 branek, skok do vody z rampy, eskymácký obrat

Doprovodný program

adrenalin cupSMS.cz Adrenalin Cup bude mít i letos bohatý doprovodný program, na který jsou pozvány i z dětského domova v Čeladné a z Frýdku Místku a jiných koutů České republiky. Kromě exhibice špičkového světového biketrialisty Petra Krause bude k vidění vzdušná aero show v podání domácího pilota Tomáše Ledníka nebo vystoupení TJ Rožnov na sportovních trampolínách.

Během závodu budou diváci moci „vyšlapat“ na Oranžovém kole Nadace ČEZ finanční prostředky, které si na závěr akce rozdělí Dětský domov Čeladná a Brány života OPS.

Pro děti jsou připraveny malé a velké trampolíny, nízké a vysoké lanové městečko Tarzanie park, malování a kreslení, badminton, fotbal, hry s Ogo diskem, skákání přes švihadlo či jiné aktivity. Příchozí vodácká veřejnost pak může splout Ostravici. Využít může trať pod cílem závodu anebo se svézt na tzv. poslední vlně – po posledním závodníkovi.

Vrcholem doprovodného programu bude sobotní after party, na které zahrají skupiny JEEZ a AIRFARE. Po nich pak ještě převezme hudební „žezlo“ DJ Friky.

Moderovat celou akci budou sportovní komentátoři České televize Jiří Hölzel a Jiří Rejman.

Časový program

Start závodu je v 10:00hod, první paraglidisté by měli letět z Lysé hory v 11:15hod. O dalších patnáct minut později by už měl vyjíždět na trať biker z nejrychlejšího týmu. Start prvního kajakáře je očekáván v cca 13:15hod. Vítěz by měl na fotbalové hřiště v Ostravici dorazit okolo 13:45hod.

Praví chlapi, kteří se nebojí přijmout pořádnou výzvu, si užijí šestý ročník závodu Radegast Beskydský šerpa. Úkolem čtyřčlenných týmů je vynést sud Piva Radegast na Lysou horu. Každý tým čelí výzvě překonat s 65kg na zádech převýšení 950 metrů, v rámci kterých zdolá téměř 9km vzdálenost. Prvních 10 nejrychlejších týmů obdrží sud piva Radegast a těm nejlepším náleží dokonce sud piva Radegast pro každého z týmu.

Konkurence bude už tradičně velmi silná. Závodu Radegast Beskydský šerpa se zúčastní také Viktor Beránek, jeden z nejznámějších evropských nosičů. Tento post si vysloužil hlavně díky tomu, že již několik desetiletí spravuje nejvýše položenou chatu na Slovensku – chatu pod Rysmi, která je zásobována a závislá pouze právě na vysokohorských vynáškách. Zároveň se Viktor stal pořadatelem nejstaršího šerpského závodu v Evropě - Sherpa rallye, při kterém nosiči nesou 100kg náklad.

TZ Seven Days Agency 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.