OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Letní olympiáda dětí a mládeže 2017

Olympijská regata míří do finále

Třetí den jachtařské regaty začal čekáním na vítr, který ale v poledne naskočil a připravil mladým jachtařům výborné podmínky. Závodníci třídy Optimist zvládli čtyři rozjížďky, třída RS Feva potom přidala další tři rozjížďky. Mezi chlapci na Optimistech se souboj o vítězství odehrává mezi Lukášem Wehrenbergem z Prahy a Tomášem Mlejnkem z Pardubického kraje, který byl dnes úspěšnější a po škrtání dvou nejhorších výsledků o pouhý bod těsně vede. Za nimi je o 6 bodů zpět na třetím místě Petr Hála ze Zlínského kraje. Mezi dívkami drží prvenství Markéta Kališová z Jihomoravského kraje, druhá zůstává Klára Himmelová ze Středočeského kraje a třetí Kristýna Piňosová z Olomouckého kraje.

Třídu RS Feva dnes zcela ovládla plzeňská posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá, která zvítězila ve všech třech rozjížďkách a v čele má náskok již 9 bodů. Nedařilo se pražské posádce Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček, která klesla na třetí místo za jihomoravský tým Petr Tupý a Dan Viščor.

Nic však ještě nebylo rozhodnuto, finálové jízdy mohl\ pořadím ve všech třídách ještě zamíchat. Za finálovou rozjížďku je totiž dvojnásobný počet bodů a nelze ji škrtnout. 

Olympijská regata skončila, vítězství uhájili favorité

Poslední den jachtařské regaty byly na programu již jen finálové rozjížďky. Skvělé jachtařské podmínky se středním větrem a teplým slunečným počasím vydržely až do konce. Nejprve startovali závodníci třídy Optimist. Mezi chlapci se o vítězství mělo rozhodnout mezi prvními třemi z průběžného pořadí. Nejlépe si se situací poradil Lukáš Wehrenberg z Prahy, který si po dobrém startu hlídal své dva soupeře z Pardubického a Zlínského kraje a nedal jim šanci. Navíc se postupně propracoval do vedení a vyhrál i finálovou jízdu. „Byl to složitý závod, vítr se hodně měnil, bylo těžké najít správnou cestu, jak se dostat dopředu. Ve finálové jízdě jsem věřil levé straně, která naštěstí opravdu vyšla. Nyní se chystám do Chorvatska na trénink s místním trenérem, abych se dobře připravil na mistrovství Evropy, které se pojede v Burgasu,“ plánuje Lukáš. Celkově druhý skončil Tomáš Mlejnek z Pardubického kraje a třetí Petr Hála ze Zlínského kraje.

Mezi dívkami prvenství suverénně uhájila Markéta Kališová z Jihomoravského kraje, která vyhrála i finálovou jízdu. „Bylo to úžasné, vůbec jsem nečekala, že vyhraju,“ radovala se Markéta. „Asi jsem měla hodně štěstí a také je Brněnská přehrada má domácí voda,“ dodala. Kláře Himmelové ze Středočeského kraje se finále nepovedlo a klesla na třetí místo za Kristýnu Piňosovou z Olomouckého kraje.

Také ve třídě RS Feva vítězství zcela jasně potvrdila plzeňská posádka Jakub Dobrý a Tereza Dobrá, která zvítězila i ve finálové rozjížďce. „Jsme spokojeni, závod jsme zajeli velmi dobře. Bylo obtížné se v místních změnách a poryvech větru zorientovat, ale i díky našim trenérům jsme si s tím poradili dobře,“ uvedli. „Nejdůležitější bylo dobře odstartovat. Nyní nás čeká mistrovství světa v Holandsku, kde bychom chtěli také uspět,“ doufají. Po dramatickém startu, kdy jihomoravský tým Petr Tupý a Dan Viščor dostal penaltu a musel točit trestné otáčky, se pražské posádce Vojtěch Brož a Matouš Hlaváček podařilo si vybudovat před nimi dostatečný náskok a vybojovat tak celkové druhé místo.

Text a foto: PR Českého svazu jachtingu

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.