OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

OffROAD Maraton 2016 startuje v Mohelnici

První závod 17. ročníku OffROAD Maratonu se jede v sobotu 19. března v Mohelnici na Olomoucku. Na závodníky terénních aut, motorek a čtyřkolek čeká poměrně oblíbená trať bez velkých záludností. Své stroje ladí nejen vítězové loňského ročníku KB System offroad team, Autocentrum Luňák, Quad Špak – Papá Buggy tým či Offroad centrum Jase mezi auty, ale také čtyřkolkáři a motorkáři v čele se Zdeňkem Tůmou z THF racing teamu a Danielem Galiou z RD racing. Do českých offroadových kilometrů se „zakousnou“ i dakarští závodníci Jaroslav Valtr, Josef Macháček, Dušan Randýsek, Jan Veselý či Rudolf Lhotský. Stejně jako v minulých letech proběhne osm závodů na různých místech České republiky, čtyři v Čechách a čtyři na Moravě. Tři absolutně nejlepší na konci sezony pojedou na africkou Intercontinental Rally.

OffROAD Maraton v Mohelnici začíná v 7:30 startem čtyřkolek na dvě hodiny. V 10:00 se do stejně dlouhého klání pustí motorkáři. V obou závodech jedou i starší junioři svou půlhodinu. Mezi 12:30 a 14:00 se na jednodušší trati předvedou děti a mladší junioři. A ve 14:00 zaburácí motory všech automobilů, které svedou čtyřhodinový boj.

„Letos potřetí v historii seriálu začínáme v Mohelnici. A to již 19. března. Jsme velmi zvědaví, jaké počasí nás přivítá. Zda závodníkům splníme jejich přání o offroadu na ledu a sněhu, nebo všechny čeká pořádná blátivá koupel,“ předeslal ředitel OffROAD Maratonu Ondřej Nachtigall a dodal: „Do kalendáře se vrátila trať v Janovicích nad Úhlavou, kde startujeme již v dubnu. A po loňské dobré zkušenosti se říjnový maraton pojede opět v Ostravě. Také 24hodinovka v Dobřanech našla své místo dle loňského vzoru v červnu před prázdninami.

V závodních stanovách jsme velké změny nedělali. Pro automobily přibyl zákaz startu slabšího vozidla ezi silnějšími, obráceně to samozřejmě také není možné. Auta nadále pojedou čtyři, pět a deset hodin.“ Tradiční zůstává i motivace do dalších bojů. Pořadatel Intercontinental Rally 2017 věnuje startovné na tento závod absolutně nejlepší automobilové posádce a nejúspěšnějšímu čtyřkolkáři a motorkáři. 

Dakarští borci potvrdili, že jsou na OffROAD Maraton 2016 připraveni a absolvují ho v rámci přípravy na Dakar 2017, tuniskou El Chott Rally, závody Baja či další zahraniční podniky. Jaroslav VALTR navíc chystá jedno velké překvapení: „Ve žlutém jeepu pojedou moji synové Jaroslav a Michal stejně jako loni. A pokud budou potřebovat, pomůžu jim. Ale já plánuju sednout za volant dalšího auta, které si půjčím. Chci vytvořit větší konkurenci a také trénovat.“ Zkušený závodník se přitom nebojí, že by ho synové „přerostli“. „Já v to doufám! Kluci jsou mladí, chytří, dělají pokroky a myslím, že mě přerostou naprosto bez problémů,“ dodal Valtr.

Josef Macháček po bugině na Rallye Dakar přesedlal na svoji oblíbenou čtyřkolku. Na počátku roku suverénně ovládl kategorii Lite na Intercontinental Rally do afrického Dakaru. A uplynulou sobotu slavil vítězství na marocké Tuareg Rallye. Na OffROAD Maraton nepřijede sám. „Letos přivedu nového jezdce, jehož jízda mě bude zajímat. OffROAD Maraton je závod, který je za jeden den odjetý, ale když tomu člověk dá maximum, tak se pěkně vyšťaví. Veškeré moje letošní aktivity budou směřovat ke čtyřkolce. Těším na všechny české tratě. Je krásné si ty dvě, tři či čtyři hodiny zajet. Jen se mi příliš nelíbí startovat ráno, protože je zima. Ale je to pořád lepší než hodně bláta,“ přiznává 5násobný dakarský vítěz. 

Další dakarský harcovník Dušan Randýsek zůstane bugině věrný i v letošním roce. „Chystám se na maraton do Milovic, kde budeme testovat novou převodovku. Po Dakaru potřebujeme stroj zrychlit na úkor redukce. Krásným
závodem je i pískovna v Drnovicích. A pravděpodobně se ještě přimotám k nějakému týmu na 24hodinovce v Dobřanech,“ naznačil své plány Randýsek, který sám přemýšlí, jakou cestou a s kým se letos vydá. Svým Arctic Catem je ale po letech vývoje nadšený a jak sám říká, je si jist, že „sedí na dobré lopatě“. Navíc v kategorii, která je dle něj na vzestupu a ještě o ní hodně uslyšíme.

Připravuje se i motorkář Jan Veselý, který fanouškům předvede také svůj dakarský speciál. „Z jara ještě pojedu na normálním enduru, ale později se ukážu na dakarské motorce. Diváci to mají ráci a je to dobrý trénink. Jestli na další Dakar, to nevím, na něj je ještě hodně brzo,“ uvedl Veselý a ke své zraněné ruce doplnil: „Mám v ní už 95procentní hybnost, ale síla v ní ještě chybí. Snažím se ji ladit co nejvíce k normálu. Ale všichni včetně lékařů říkají, že již nikdy nebude na sto procent. Uvidíme, co udělá na maratonech.“

Offroad Maraton

Letošní nováček na Rallye Dakar Rudolf Lhotský má zatím nohu v dlaze. Na první závod spěchat nebude, protože loni zranění nohy uspěchal. „Rád bych ji pořádně doléčil a v květnu zkusil maraton v Šiklově mlýnu. Poté budu pokračovat na závody Baja,“ nastínil Lhotský. Vytrvalost bude na českých maratonech trénovat na endurové motorce, s tou dakarskou bude jezdit hlavně do písku. „Honzu v tomto hodně obdivuji. Viděl jsem videa z maratonu a vím, jak jsou tratě náročné. Rád bych si pořádně zazávodil na endurové motorce a poměřil síly například s Danielem Galiou,“ dodal jezdec.

KALENDÁŘ OffROAD Maratonu 2016:

19.03. Mohelnice (okr. Šumperk)
16.04. Janovice nad Úhlavou (okr. Klatovy)
14.05. Šiklův mlýn (okr. Žďár nad Sázavou)
18. - 19.6. 24hours Dobřany (okres Plzeň - jih)
27.08. - 28.08. Milovice (okr. Nymburk)
17.09. Drnovice (okr. Blansko)
15.10. Ostrava (okr. Ostrava - město)
05.11. Ředhošť (okr. Litoměřice)

O seriálu OffROAD Maraton

Seriál extrémních vytrvalostních závodů aut, motorek a čtyřkolek je složen z osmi klání v ČR. Pořádá ho 24 hours agency, spol. s r.o. Jedná se o otevřené mistrovství. Motorkáři a čtyřkolkáři jedou závody dlouhé dvě, tři a čtyři hodiny, auta čtyři, pět a deset hodin, přičemž vrcholem závodního umění je 24hodinovka v Dobřanech, která letos v červnu odjede svůj 19. ročník. OffROAD Maraton sdružuje závodníky od dětských po veteránské kategorie. 17 let se na tratích letos budou prohánět auta, 14 let motorkáři se čtyřkolkáři a 10 let děti a junioři. Více na www.Offroadmaraton.cz.

foto: V. Sýkora

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.