OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

OffROAD Maraton Milovice: Nejdelší offroadový víkend byl plný skvělých výkonů a puchýřů

Pátý závod seriálu OffROAD Maraton se o uplynulém víkendu již tradičně odjel v Milovicích poblíž místního tankodromu. Posádky aut zde nastoupily do 10hodinovky, motorkáři a čtyřkolkáři absolvovali nejdelší závod sezony na čtyři hodiny. Fyzicky vyčerpávající výkony podtrhlo horké letní počasí. Mezi auty absolutně zvítězil lídr RP Interier s buginou, s vozem do dvou litrů byl nejrychlejší KB System offroad team, nad dva litry Wogo team a kategorii Amatérů vyhrál Taurus. Na čtyřkolce nejvíce slavil Juraj Varga z Varga motorsports teamu, v jedné stopě pak Lubomír Vojkůvka z Vype Racing teamu. Čtyřhodinový závod přilákal i dakarského matadora Davida Pabišku z Barth Racingu. Jeho týmový kolega Rudolf Lhotský místo motorky poprvé „osedlal“ čtyřkolku.

Milovice zahájily druhou polovinu sezony OffROAD Maratonu. Na sklonku letních prázdnin přijeli všichni, kdo netrávili čas na dovolených, chtěli vyzkoušet svoji výdrž a pořádně si zazávodit za dvojnásobný počet bodů. Souboje v bývalém vojenském cvičišti jsou proslulé tunami prachu. Ani letos o něj fanoušci i závodníci nepřišli. Ale dešťové přeháňky z pátku na sobotu i další noc lehce zmenšily prachovou nálož.

Sobota patřila autům. Offroadové posádky se na start 10 hodin dlouhého závodu postavily symbolicky v 10 hodin. Ráno bylo ještě příjemné, ale během klání teploty postupně narůstaly a některé týmy střídaly častěji, než měly v plánu. Přestože všichni ukrajovali kilometry na hodně tvrdé trati, auta v depu moc času netrávila. Skvěle připravené vozy a jejich posádky jely na plný plyn. A na 5,5 kilometrech převážně technických úseků soutěžily o každý metr. 

Čelo průběžné tabulky obsadili lídři. Od startu letěl jako vítr Rostislav Plný z RP Interieru. I když má zkušený závodník za sebou světové soutěže jako africkou Intercontinental Rallye, Africa Eco Race nebo americkou rallye Dakar, desetihodinovka na české hroudě mu dala zabrat. Zkouška fyzičky i stroje ale dopadla na výbornou. Ve své bugině bez střídání zvládl 88 kol, které odpovídaly 484 kilometrům. Jeho největší soupeři obsadili další dvě místa celkového pořadí. Druhý Selm Morava ztratil na vítěze devět kol, třetí Quadservis Špak – Papá buggy tým další tři kola.

Letos velmi sledovaný souboj opět předvedli KB System Offroad team a Autocentrum Luňák se svými speciály do dvou litrů. Stejný počet kol v cíli dělil jen čas – Luňáci ztratili necelých pět minut na vítězství. Nicméně v tabulce průběžného pořadí sezony jsou oba týmy na první příčce se shodným počtem bodů! Po dvou nejdelších závodech sezony jde o příslib skvělých soubojů až do konce sezony. Třetí Wings team se potýkal s problémy, ale bojoval až do samotného závěru a připsal si pěkných 56 kol.

Mezi speciály nad dva litry se v průběžném vedení vystřídala trojice Wings team, Offroad centrum Jase a Wogo team. Vítězné vavříny nakonec slavil Míra Goubej s týmem Wogo, který završil milovické klání 63 koly. O čtyři průjezdy časomírou méně najelo Offroad centrum Jase. A Wings team s Broučkem skončil třetí za 46 kol.
Napětí do posledních metrů panovalo v kategorii Amatér. Čistě dámský tým Angels Offroad poprvé v sezoně bojoval o první místo. V průběhu klání ještě pomohl soupeři. V závěru ale narazil do stromu a zdržení mu zajistilo „jen“ stříbro. Z prvního místa se tak letos potřetí radoval Taurus. Bronzový Lego team Kdyně ztratil na druhou příčku dvě kola a bral bronz.

V sobotu i v neděli na jednodušší trati závodili děti a mladší junioři. Před jedenácti lety tak začínali mnozí závodníci dnes startující mezi dospělými a bojující o nejvyšší stupně. Mezi staršími juniory a zároveň pohárovými jezdci se strojem nad 500 ccm letos nejvíce září Adam Bezděk z týmu Čtyřkolky Tišnov Aligator AVS. S přehledem vede v obou kategoriích. Mužům na čtyřkolkách zdatně konkurují mladé ženy. V nejobsazenější pohárové kategorii sportovních čtyřkolek je průběžně třetí Kateřina Křenková z Quadpoint Racing teamu a pátá Kristýna Vaňková z Haruda teamu RAC Sedlčany. Dobře si vede i Nela Caisová v pohárové kategorii do 500 ccm. Nyní je průběžně čtvrtá.

Všichni zmiňovací čtyřkolkáři absolvovali v neděli čtyři hodiny jízdy pod pražícím sluncem. Jezdci ve dvou stopách odstartovali už v 7:30 ráno. Dřívější vstávání se jim ale vyplatilo. Byla snesitelná teplota a na pár kol mokrá trať. Lídr průběžného pořadí Martin Miřejovský z Teamu Max 2 na startu předeslal, že ho „soupeři asi dají“. A stalo se. Problémy se strojem ho odsunuly až ke třetí desítce. Z ní nakonec vystoupal na třináctou pozici celkově a šestou v kategorii. Pětici nejlepší mistrovských sportek rozbil Michal Vágner z týmu Čtyřkolky Tišnov se svým Can-Amem 4x4, který se výtečnou jízdou probil na celkovou čtyřku. Z této kategorie se do první desítky dostal už jen Milan Lamina na sedmé pozici, stříbrný v kategorii. 

Letos podruhé stál na nejvyšším stupni Juraj Varga z Varga Motorsports teamu, který o čtyři minuty porazil Radka Porše z Quadpoint Racing Teamu. Oba jezdci jako jediní zvládli 36 kol. Další tři závodnici si zapsali o kolo méně. Třetí byl Ondřej Fišar z Quadu Nová Paka, čtvrtý zmiňovaný Michal Vágner z nejsilnější kategorie. A pětici nejlepších uzavřel Zdeněk Tůma z Barth Racingu, čtvrtý mezi mistrovskými sportkami.

Do závodu čtyřkolek vůbec poprvé nastoupil týmový kolega Tůmy Rudolf Lhotský. Dakarský závodník vyměnil motorku za stroj ve dvou stopách. A předeslal, na čem ho zřejmě uvidíme na nejznámější rallye světa v roce 2019. Do Milovic se přijel seznámit s novým strojem a učit se od soupeřů. V počátku závodu to sice vypadalo na zklamání, protože už ze zaváděcího kola mířil na laně do depa. Stroj se ale podařilo opravit a Lhotský si během 21 kol vyzkoušel závodní tempo.

Čtyřhodinovku si po letech přijel vyzkoušet dakarský matador David Pabiška (Barth Racing). Do závodu nastupoval s obavami, zda ji po zdravotních problémech ustojí. Nakonec po celou dobu závodil s nejlepšími a s pátým místem v cíli byl maximálně spokojený. Výsledných 37 kol najel také čtvrtý Karel Brabec z Motokrosu na Cechu a třetí Tomáš Kolanda z Kapybara racing teamu. Dva nejlepší jezdci zvládli o kolo více. Petr Trávníček (Moto Trávníček – Kovoděl Janča) se celou sezonu drží Lubomíra Vojkůvky a snaží se najít zaručený recept na jeho předjetí. V Milovicích se mu to nepodařilo. Skončil druhý se ztrátou necelých pěti minut na vítězství.

Přestože letošní nejdelší offroadový víkend byl s menším množstvím prachu než loni, dlouhé hodiny na trati poznamenaly mnoho jezdců. Ošetřovaly se hlavně puchýře na dlaních. Fyzické únavě pomohl odpočinek a hlavně uznání fanoušků, kteří vzdali hold všem v cíli.

TZ: Offroadmaraton.cz | Foto: Jiří Jonáš

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.