OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Na hranici přežití  – Solo Normandie

Letošní premiéra jachtaře Milana Koláčka ve třídě Figaro byla skutečně tvrdá. Závod Solo Normandie, který zahájil letošní francouzský šampionát v sólovém jachtingu, odstartoval v pátek 17. března v poledne v Granville.

Solo Normandie

Po konzultaci s meteorology se vedení závodu rozhodlo změnit trasu. Vítr měl sílit až na 50 uzlů a ve vysokých vlnách a hustém provozu by bylo příliš nebezpečné nechat sólové jachtaře křižovat kanál La Manche. Nová trasa se sice vyhnula vodám s rušným provozem, ale vedla kolem velmi členitého pobřeží v oblastech plných mělčin a útesů. Na start se postavilo 24 lodí Figaro Beneteau II. „První část závodu probíhala ve slabším až středním větru, navíc jsme měli proud v zádech. Vítr ale v průběhu noci zesílil na 35 uzlů a byla strašná zima. Dvakrát se mi stalo, že při halze, kdy jsem šel na příď přehazovat peň, autopilot v krátkých a vysokých vlnách poslal loď do spinoutu (nekontrolované náhlé vyostření lodě). Těmito manévry jsem ztratil víc než 2 námořní míle. Navíc byla strašná zima, myslel jsem, že to vzdám,“ prozradil Milan po závodě. Krizi ale překonal a ztrátu zase dohnal. „Celý den jsme potom křižovali v 35uzlovém větru navíc proti proudu na návětrné straně podél velmi členitého pobřeží. Bylo to strašně náročné, neustále sledovat mapu, abych nenajel na mělčinu, vyhýbat se skaliskům a ostrůvkům, museli jsme dělat spoustu obratů, při kterých nás proud otáčel a zastavoval... Po celou dobu závodu nebyla ani chvíle na odpočinek. Sedm závodníků odstoupilo, někteří roztrhali plachty, jeden skončil dokonce se zlomeným žebrem,“ vypráví Milan, kterému v cíli zkráceného závodu patří pěkné 12. místo. Celkovým vítězem se stal Charlie Dalin s náskokem 13 minut před Nicolasem Lunvenem. Na 3. místě skončil Sébastien Simon.

Figaro Beneteau II je profesionální třída, ve které většina jachtařů závodí mnoho let. Všichni jsou na tom finančně lépe než náš reprezentant. Proto je možné říci, že umístění v první polovině startovního pole, tedy do 12. místa, je pro Milana mimořádný úspěch. Navíc se starými plachtami... Příští závod francouzského šampionátu – Solo Concarneau – čeká Milana Koláčka, který se připravuje na sólový závod kolem světa Vendée Globe 2020,  již od 4. do 9. dubna.

Solo Normandie

Startovač
Aby se rozdíl v materiálu mezi Milanem a jeho konkurenty zmenšil, běží nyní na Startovači kampaň, která si dala za cíl, získat na sadu plachet 300 000 Kč. Tato částka sice na celou sadu plachet nestačí, ale věříme, že se podaří cílovou částku přesáhnout. Zde najdete odkaz na kampaň na podporu Milana na Startovači. 

Stránky závodu zde. 
Více informací a fotografií také na www.milankolacek.eu

Výsledky

Solo Normandie (24 lodí)

  1. SKIPPER MACIF 2015 Charlie Dalin FRA
  2. GENERALI Nicolas Lunven FRA
  3. BRETAGNE CREDIT MUTUEL DE BRETAGNE Sébastien Simon FRA

.....

  1. CZECHING THE EDGE Milan Koláček CZE


Závodní loď
Závodí se na sériově vyráběných plachetnicích Bénéteau Figaro II.

Design  Marc Lombard
Délka    10,15 m
Šířka      3,43 m
Ponor   2,1 m
Výška stěžně na hladinou    15,7 m
Výtlak   3050 kg
Balast    1100 kg
Vodní balast       2x 220 l
Plocha hlavní plachty     38 m2
Plocha geny       30 m2
Plocha spinakru             85 m2
  
Fotografie Laurent Travert

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.