OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

MS v Adventure Race 2013 - Kostarika - 7. až 10. den

O TOP-TEN přišli Čeští reprezentanti (OpavaNet/Accom) na 90 km kajak dlouhé etapě. Roztrhl se jim jeden z člunů o starý kontejner a museli 50 hodin absolvovat všichni 4 členove týmu jen s jedním kajakem. To bylo vyhodnoceno jako jeden z největších výkonů Mistrovství světa! Jinak jsou "úplně mrtví", mají zničená chodidla a nejhorší bylo strávit 2 dny v jednom kajaku v džungli, ale podle slov Tomáše Petrečka "to přežijí".

Nejzkušenější člen týmu, Tomáš Vaněk, napsal: „Bylo to tvrdé, ale super, takhle si představuji pravý tradiční expediční AR, mám i pár postřehů pro Czech Adventure race 2014″


850km vzdušnou čarou = 1000km na trati ; až 10 dní NON-STOP
25 zemí a 60 reprezentačních čtyřčlenných týmů (min. 1 žena)
Trek, MTB, OB, kajak, raft, plavání, lezení, HighMountain, canyoning, coasteering, lanovky ...
0 až 40 st.C; 0 až 3820m.n.m.; vlhkost až 90%


Čeští reprezentanti (OpavaNet/Accom Barbora Válková - Jaroslav Krajník - Tomáš Petreček – Tomáš Vaněk) jsou úspěšně v cíli. Po fantastickém výkonu dokončili závod na 14. místě po 9 dnech a nocích non-stop závodění.

Také druhý český tým Salomon-Suunto/Nutrend/S21 (Radka Brožková - Marek Navrátil - Pavel Štryncl - Roman Šinkovský) úspěšně v noci dokončil závod po 10 dnech a nocích na 18. místě. Konečné pořadí se bude ještě dopočítávat (stopčasy, penalizace...).

České týmy porazili přes 50 soupeřů, zvládli limit závodu a mají plný počet kontrol. Právě mnohé kontroly na špatných mapách nešly v noci prakticky najít - zvlášť z kajaku.

 kajak

Asi nejtěžší bylo najít CP48. Novozélandský tým Bivak Colts na pokraji vyčerpání, nevyspaný a zoufalý po 7 hodinách bloudění v noci oslovil policistu s dotazem, kde jsou. Borec je zavedl nekam do ještě většího zatracení a zmizel. Ráno jim pomohl 15-letý kluk, který v mapě našel svůj dům. Kontrolu nakonec našli po neuvěřitelných 31 hodinách a propadli se z 11. místa na 16 pozici.

Největší kritikou závodu byla jeho délka a časové limity, které pořadatelé nezvládli. Na druhou stranu především Kostaričané se k závodníkům chovali nadstandardně. Francouzi z Issy Aventure zratili jedno pádlo hned na začátku kajaku a čekalo by je 50km bez pádla. Požádali místního rybáře, jestli nemá desku nebo něco na náhradu a dostali od něj dřevěnou lopatu, za kterou si nic nevzal (závodníci doufají, že s ní projdou letštní kontrolou a budou si ji moci přivézt domů jako suvenýr). Podobně Intersport dostal od místních, madrace a nemuseli ležet na břehu v bahně. Paní domu i když už spala jim připravila pití a jídlo a popřáli jim šťastnou cestu do cíle.

VÝSLEDKY

1. místo Thule Adventure Team [SWE] 168h 23m
2. místo Columbia Vidaraid [ESP] 171h 25m
3. místo Adidas TERREX Prunesco [GBR] a Tecnu [USA] 176h 01m
5. místo Merrell Adventure Addicts [ZAF] 180h 33m
14. místo OpavaNet/Accom [CZE] 216h 37m
Barbora Válková - Jaroslav Krajník - Tomáš Petreček – Tomáš Vaněk
.......
18. místo Salomon-Suunto/Nutrend/S21 [CZE] 227h
Radka Brožková - Marek Navrátil - Pavel Štryncl - Roman Šinkovský

Češi (OpavaNet/Accom) se dostali po raftech do TOP TEN, ale s nevýhodou, kdy neměli v DARK ZÓNĚ ani minutu odpočinku. Na 90km dlouhé etapě kajaku se nakonec museli rozhodnout, zda bojovat v TOP-TEN a nedokončit závod nebo se vyspat pár hodin a zkusit se do TOP TEN vrátit. Po 4 hodinách povinného spaní před trekem si tedy v šestý den závodu vybrali druhé spaní a spali cca 6 hodin. Obdobně na tom byl druhý Český tým, který spal v horách před raftem.

raft

Závod se vyvíjel zajímavě. První Novozélanďané udávali příšerné tempo a bez spánku vytvořili tlak na soupeře ze Švédska a Španělska. Negativně se to projevilo a na 90km kajaku vzdali, protože jeden člen týmu se nebyl schopen postavit na puchýři zničené nohy v kombinaci se silným zánětem šlach. Ani další průběh nebyl pro leadery příjemný. Pořadatelé neodhadli náročnost závodu a závodníci nezvládli limity až o celý den, což jim narušilo strategii.

Po pádlování přišel sice krátký trek na 20km, ale především první část v bažinách znamenala nesnesitelné útoky komárů. První Švédové se dostali dokonce posledním 100km MTB úseku na hranici blouznění. Ženská část týmu nepoznala svého přítele se kterým žije a on ji také vůbec nevnímal. Naštěstí zbylí dva členové ještě byli při smyslech a dokázali je dostat nejen přes lanovku, ale také do raftu. Raft dokázali na 20km uřídit ve dvou a přivedli tak tým po 7dnech a 7 nocích vítězně do cíle. Mistři světa jsou ze Švédkého Thule. Druzí dorazili do cíle Španělé (Columbia). Po souboji skončili na děleném třetím místě Britové z Adidasu s Američany (Tecnu). První týmy nespaly během závodů více než 7 hodin! 

Foto: Rob Howard and Jonathan Brger

Text: ČAES IHFO

Přidat komentář

dvě na druhou rovná se?

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.