OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Šestý závod seriálu OffROAD Maraton 2012 se jel uplynulý víkend v Drnovicích v okrese Blansko. Závodníci si do sytosti užili náročné, ale krásné, převážně pískové trati. Své zkušenosti a fyzickou přípravu nejlépe zúročili Martin Miřejovský z Teamu Max 2 na čtyřkolce, Dan Galia z týmu RD racing na motorce a dakarský matador Dušan Randýsek s KM racing teamem, který se speciálem do jednoho litru zvítězil absolutně a celkově druhým Bourákům dal šest kol. Letošní favorit Martin Miřejovský již dva závody před koncem sezony získal titul v kategorii Mistr Quad SP, který obhájil z loňského roku.

V sobotu v sedm hodin ráno se za studeného, ale hezkého počasí seřadilo na startu na 70  motorkářů, aby změřili své síly v letošní čtvrté tříhodinovce. Jako první vyzkoušeli nepříliš dlouhou, ale o to zajímavější písečnou trať, na které nechybělo bahno, tvrdší rovinky i krásně nakypřené zatáčky. Terén nejlépe sedl opětovně Danu Galiovi z týmu RD racing (Mistr Moto E1), který zajel 57 kol a závod si užíval od začátku do konce. Trochu ho znervóznil jen skvěle jedoucí Matouš Kryl z týmu Barbarss (Mistr Moto E2). „Asi 16 kol jel za mnou, ale pak se nějak ztratil a bylo to v pohodě.

Trať byla perfektní, široká, s písečnými úseky, hlínou, skoky i dvojskoky. Po dlouhé době jsem si opravdu zazávodil. Měl jsem jen jeden výstup přes řídítka, když se mi v písku zavřela motorka, jinak bez problémů," zhodnotil spokojený Dan Galia s tím, že by v závodu pokračoval i po třech hodinách. 

Druhý absolutně skončil Pepa Jaroš z týmu Moto Klub HAM Zlaté hory (Mistr Moto E2) s dvoukolovou ztrátou. Sedmnáctiletý jezdec, který závodí na motorce od svých čtrnácti, si skvěle vyjel nejlepší výsledek v OffROAD Maratonu. „Písek mám rád. Problémy jsem neměl, ani zvláštní taktiku, prostě jsem jel v pohodě. Soupeři byli těžší, ale dalo se s nimi závodit," řekl spokojený Pepa Jaroš. Trať sedla i staršímu juniorovi Janu Šedovi z Enduro teamu Orlová, který během šedesáti minut porazil druhého Michala Serhorse o dvě kola s výsledným počtem 17.

Do závodu čtyřkolek se přihlásilo na osmdesát strojů. A drama to bylo hned od začátku. Už v zaváděcím kole se převrátil David Polišenský z Polišsport.cz a vyjížděla k němu sanitka. Se startem se tedy muselo čekat, než opustí trať. Někteří závodníci měli velké potíže projet vydrápanými kolejemi po motorkách, takže hned v první, respektive ve druhé zatáčce se jich několik zaseklo. Ani obětaví traťáci neodvrátili zadrhnutí druhé vlny startu, ale to už startovala třetí! Než se všichni vymotali z pasti, utíkaly nekonečné vteřiny, které komplikovaly starty další vln závodníků. A když už se konečně všechny rozjely, museli si závodníci i v dalších kolech dávat pozor, protože ostrá levotočivá zatáčky si neustále vybírala svou daň. Diváci sledovali nejedno nedobrovolné vystupování ze strojů, nebo převrácení. Své o tom ví i vítěz kategorie Pohár Quad TR do 300 ccm Pavel Režný z Wings teamu. Ani na nové trati a netradičním písku nikoho nenechal na pochybách zmiňovaný Martin Miřejovský, který se 49 koly zvítězil ve své kategorii Mistr Quad SP i absolutně. Navíc se již dva závody před koncem sezony stal mistrem 2012 ve své kategorii a obhájit tak titul z loňského roku. 

„Drnovický písek jsem si užil velice dobře, závod jsem pojal jako částečný trénink možná na příští Dakar. Trable jsem měl trochu v zaváděcím kole, protože jsem zase řešil nastavení podvozku, které nebylo ideální a kvůli kterému jsem se docela nadřel. Ale neměl jsem naštěstí takové problémy, jako v minulém závodu. Mistrovský titul jsem tak brzy neplánoval, je to pro mě milé překvapení, měl jsem dostatek štěstí a doufám, že to tak bude i nadále," svěřil se Martin Miřejovský, který oslavu titulu nechá až na konec sezony a dle časových možností nastoupí i do posledních dvou klání.

Celkově druhý Franta Novotný z Galaxybike (Mistr Quad SP) měl 47 kol stejně jako vítěz kategorie Mistr Quad 4x4 a celkově třetí Martin Švanda z týmu KC Systém-Quadservis Špak–Red team T. Nejrychlejší starší junior Petr Sýkora ml. ze Suzuki teamu Bohutín během své hodiny odjel 15 kol.

Slunce svítilo i na začátek šestihodinového závodu aut, který přilákal také tři dakarské posádky, testující svůj speciál do jednoho litru Arctic Cat: Pepu Macháčka, Fenix racing team v čele s Vlastimilem Tošenovským a Dušana Randýska s KM racing teamem. Na startu se objevily i další nové tváře. Ostravský Wings Team posílil i v kategorii Amatér a přivezl s sebou tým Student´s Racing, který přijel s obdivovaným Range Roverem. Po delší odmlce se objevili David Polišenský z Polišsport.cz se svým mohutným Mercedesem. Na trati se odehrávaly krásné souboje mezi Land Rovery v Amatérské třídě Autocentrum JASE a Kamionservis, ale i mezi speciály do jednoho litru: Pepou Macháčkem, KM racingem a Bóža týmem. Ve velmi dobré kondici nastoupil i Option 4x4, který proháněl ostatní do doby, než mu odešel motor. Celkově třetí a první v kategorii Speciál nad dva litry skončili letošní adepti na titul mistra KB systém offroad team, kteří dojeli za skvěle jedoucími Bouráky, jež překvapili nejen všechny soupeře, ale možná i sami sebe. Nepřekonaný zůstal jen absolutně první KM racing team.

Dušan Randýsek si dokonce připadal, že jede mimo třídu. „Se soupeři jsem si mohl dělat, co jsem chtěl. Bylo vidět, že auto je geniální, fungovalo parádně, jsem zvědavý, co ukáží delší závody. Občas jsme to trochu přehnali, když jsme se někdy na začátku setkali s týmovým kolegou Pepou Macháčkem a Tošenovským z Fenixu, tři Arcticy pohromadě, tak to bylo na hraně, skoro jsme zapomněli, že závod končí až za pět hodin. Ale pak jsme se uklidnili a bylo dobré," s úsměvem okomentoval milovník adrenalinu Dušan Randýsek. I když jsme zvyklí ho vídat spíše na motorce, tak přiznal, že po poslední nehodě v Argentině neměl na nějaké zásadní výsledky, byť nejezdí špatně. Do dakarského písku se určitě chystá na čtyřech kolech, což v nejbližší době znamená shánění peněz a spoustu testování. To nejbližší proběhne v Africe.

V drnovickém písku skutečně zaváleli zmiňovaní Bouráci. Cílovou páskou projeli absolutně druzí a v kategorii Speciál do dvou litrů získali zlato. Spojený Aleš Drnec za tým řekl: „Musím říct, že jsme jeli na nejlepší trati z celého seriálu OffROAD Maraton, i když byla trochu kratší. Užili jsme si ho my v autě i mechanici, auto fungovalo bez problémů. Do závodu jsme šli s tím, že vyhrajeme, žádnou zvláštní taktiku jsme neměli. Když sedneme do auta, tak už nepřemýšlíme. Daří se nám díky pilné přípravě, dlouhým hodinám v garáži a štěstíčku, které nám snad vydrží do konce sezony a nepřijdeme i první místo v kategorii, které si moc přejeme."

Sobotní zápolení zpestřily závody dětí a mladších juniorů. Z nebojácných offroadových nadějí se mezi dětmi na čtyřkolkách nejlépe dařilo Dominiku Kalounerovi z Panda Quad teamu, na motorce Jirku Nacházelovi z Etelexonu. Mladší juniory na čtyřech kolech porazil Jakub Nejedlý z IR 2013, na motorce Míša Cibulka z Moto Klub Bezinka Kamýk.

Přidat komentář

dvě na druhou

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.