OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Macík a Kvapil finišují přípravy na přejímku techniky

Oslavu Silvestra neplánuje ani jeden

Do začátku dalšího ročníku Rallye Dakar zbývají necelé dva dny a kompletní tým Big Shock Racing je již v paraguayské metropoli Asunción. Za sebou má 1200 km dlouhý přesun z Buenos Aires. Závodní speciály přečkaly plavbu z Evropy bez závad a mechanici nyní připravují kamion a motocykl k přejímkám. Jejich termín má Big Shock Racing stanoven na 31. 12. 2016 v 15:00 hod. Silvestra Martin Macík slaví tradičně dvakrát – nejdříve místní, paraguayský a po pár hodinách i ten český.  

Big Shock Racig

Big Shock Racing tým má za sebou první přesun po jihoamerickém kontinentu. Po vyzvednutí techniky v přístavu Buenos Aires museli totiž Martin Macík s Lukášem Kvapilem urazit bezmála 1200 kilometrů napříč venkovskými oblastmi Argentiny. „Cesta to byla opravdu dlouhá. Původně jsme ji plánovali na jeden den. Nakonec to byly dny dva,“ popisuje první neoficiální etapu Martin Macík. „Několikrát nás totiž zastihl silný déšť.  Na první pohled je vidět, kolik je v krajině vody. Na hodně místech jsou řeky vylité z koryt,“ vysvětluje zdržení Macík a dodává, že si mohl alespoň otestovat svého Frantu za provozu a prověřit, zda všechno funguje, jak má. „Na horko jsem byl připravený, ale relativně vysoká vlhkost je nepříjemná,“ popisuje své první dojmy z jihoamerického kontinentu motocyklový závodník Lukáš Kvapil.

Zatímco jezdci relaxují po náročném přesunu do Jižní Ameriky a následně do Asunciónu, mechanici mají plné ruce práce. Poslední dva dny letošního roku totiž všechny posádky Rallye Dakar věnují finálním přípravám na tzv. přejímky techniky. „Ve skutečnosti jde o to, že se každý stroj musí do šroubku projít, zda není něco povoleného, a ujistit se, že skutečný stav souhlasí s tím deklarovaným,“ popisuje náročnou proceduru Michal Mrkva, mechanik Big Shock Racing týmu.

Big Shock Racing

V žádném případně nelze říci, že je to pouze formalita. Přejímka techniky se skládá ze dvou částí – administrativní a technické. Zahrnuje jak kontrolu všech dokladů, dokumentů, ale i finančního krytí nebo třeba školení a přezkoušení v ovládání nové GPS navigace. „Během technické části zkontrolují komisaři celé auto, zaplombují vyvěšovací lana, turbo a prověří homologaci,“ popisuje náplň silvestrovského odpoledne šéf Big Shock Racing, Martin Macík starší.

A jak probíhají oslavy konce roku na Dakaru? „Většinou zůstáváme u techniky, do centra města nechodíme, nechceme totiž nic riskovat,“ říká Martin Macík a dodává, že podobný scénář oslav zažívá pravidelně posledních pět let. „Připijeme si i s členy ostatních týmů, ale pouze symbolicky. My držíme ještě jednu tradici, a to, že slavíme Silvestra dvakrát. Poprvé vždy dle místního času a podruhé podle českého času, kdy si vzpomeneme na ty, kteří nás čekají doma.“

Rallye Dakar 2017 začíná v pondělí 2. ledna 2017 v paraguayském Asunciónu.

RALLYE DAKAR 2017 – Harmonogram týmu Big Shock Racing

  1. a 31. prosince – Asunción, Paraguay – administrativní a technické přejímky

Etapy

2. 1. Asunción (Par) - Resistencia (Arg)
3. 1. Resistencia (Arg) - San Miguel de Tucuman (Arg)
4. 1. San Miguel de Tucumán (Arg) - San Salvador de Jujuy (Arg)
5. 1. San Salvador de Jujuy (Arg) - Tupiza (Bol)
6. 1. Tupiza (Bol) - Oruro (Bol)
7. 1. Oruro (Bol) - La Paz (Bol)
8. 1. Volný den, La Paz
9. 1. La Paz (Bol) - Uyuni (Bol)
10. 1. Uyuni (Bol) - Salta (Arg)
11. 1. Salta (Arg) - Chilecito (Arg)
12. 1. Chilecito (Arg) - San Juan (Arg)
13. 1. San Juan (Arg) - Río Cuarto (Arg)
14. 1. Río Cuarto (Arg) - Buenos Aires (Arg)

17. 1. Přílet do ČR (16:00)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.