OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kolo prý dalo rychlobruslím Sáblíkové na ledu v Inzellu křídla. Už v sobotu tam v hale závodí, a poprvé s Novákem i Novotná

 „Nechtěl jsem věřit svým očím: už druhý den po příjezdu z cyklistického 5etapového závodění v Čechách do Německa, po půlhodině tréninku na bruslích, byla Martina Sáblíková v takovém stavu, že by mohla okamžitě zajet rekord tohoto rychlobruslařského oválu.“ Přiznal dnes kouč čs. rychlobruslařské reprezentace Petr Novák.

Pro Nováka i pro rychlobruslařskou olympijskou vítězku Sáblíkovou, která v neděli skončila v kopcích na severu Čech při Tour de Feminin jako nejúspěšnější členka čs. cyklistické reprezentace na 2. místě celkového pořadí jednotlivkyň, je to příjemné zjištění. Takovou kombinaci závodění a tréninků ještě nikdy předtím nezkoušeli.

A test v tomto týdnu pokračuje, stopky z rukou kouč Novák až do nedělního závěru prvního předsezónního ledového kampu jeho nejzkušenějších svěřenců, Novák neodkládá. Stejně jako před minulou olympijskou zimou, tak se i před tou příští zimní sezónou 2014/2015 v tyto dny střídají evropské rychlobruslařské špičky na trénincích v Bavorsku. Tamní 400metrový ledový ovál pod futuristickou střechou má všechny nabízené tréninkové časy vyprodané, od rána do večera. Trénuje se pilně, reprezentační výběry seniorské i juniorské. Kromě našeho a německého například třicítka Rusů, třicítka Poláků, Slováci, Rakušané, Maďaři, Rumuni…

„Domácí mají privilegium, tréninky jen pro sebe, uzavřené. Musíme to respektovat, stejné by to bylo i jinde. Ale samozřejmě, že když se po oválu s námi pohybují desítky dalších sportovců najednou, až 80 sportovců, tak tam vždy musíte opatrněji, pro nás prostě zůstává nějaký hendikep.“

Novák si dnes odskočil do České republiky, aby mohl podat další informace k čerstvě vyhlášené oficiální sbírce na rychlobruslařský stadión v ČR. Redaktoru Jakubu Bažantovi v České televizi přiznal, že ho těší zájem příznivců přispět do sbírky. Jak z Česka, tak ze zahraničí. „Ať jsme teprve na začátku. O stavu konta budeme určitě pravidelně informovat,“ slíbil.

Mezinárodní rychlobruslařská sezóna se oficiálně počítá od data 1. 7. Německá reprezentace už zítra absolvuje v Inzellu národní šampionát 2015 v závodě s hromadným startem. A v sobotu tam čekají první mezinárodní závody i na natěšenou českou výpravu.

V té se objevuje mezi specialisty long tracku shorttrekařka Kateřina Novotná (28). Čtyřnásobná olympionička z krátké dráhy se rozhodla pro svůj přestup na dlouhý ledový ovál z vlastního popudu.  Její benátecký trenér Jindřich Pařík nebyl proti, respektuje, že pro reprezentaci krátké dráhy udělala někdejší mistryně Evropy hodně, ale přesvědčit o svém přínosu musí rychlobruslařský tým kolem Sáblíkové a odpovědného trenéra long tracku Petra Nováka sama. Už při těchto prvních trénincích a závodech.

Nejde jen o to, že roky Novotná preferovala hbité závodění v okruzích délky 111 m kolem hokejových mantinelů, jiné nasazení bruslí, starty v dravých skupinách, jízdu zatáčkami ve skrumážích tělo na tělo.

„Tým má i své vnitřní vazby, má svou chemii. A já musím rád říct, že ten náš vedle Sáblíkové zůstal hodně pevný i poté, co mu Karolína Erbanová po sezóně oznámila, že chce závodit v nizozemské stáji,“ míní Novák. „Takže i z tohoto pohledu se na naše sobotní rychlobruslařské závodění těším nejmíň tak, jako před týdnem na Sáblíkovou na pódiu v Čechách při cyklistice.

Zdroj: ViaMedia EU, Inzell

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.