OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kdo bude lvem FIA ETRC 2013?  Že by Lion Truck a Steffanie Halm?

Vláďa Rožánek

Rok se s rokem opět sešel a na svět přišla startovní listina FIA European Truck Racing Championship 2013 a obhájce titulu Němec Jochen Hahn se již teď těší na první závody do italského Misana, který vystřídá loňského premianta z Istanbulu. Sezóna startuje již 18.5. v Itálii.

V. Rožánek

Celkem 21 jezdců a deset závodních okruhů bude hostit FIA European Truck Championship 2013, do kterého opět zasáhnou i čeští jezdci Adam Lacko, David Vršecký a Frankie Vojtíšek.

Šampionátu roku 2012 dominoval německý trucker Jochen Hahn na MANu a s náskokem 49 bodů porazil malého dravého Španěla jménem Antonio Albacete. Řádnou radost českým truckerským fandům udělal Adam Lacko, který se značkou MKR Renault vybojoval bronz v evropském šampionátu rychlých trucků. David Vršecký s Buggyrou loni obsadil hezké páté místo a poslední zástupce českých závodníků Frankie Vojtíšek skončil sezónu na osmnáctém místě s vozem MAN, jeho stájový kolega Maďar Kiss dokonce pár jízd vyhrál a skončil celkově desátý v Evropě. Loňským návratem trochu zamotal hlavu ostatním Gerd Körber s Ivecem, ale celou sezónu nezávodil, a tak z toho nakonec bylo až jedenácté místo a další debutant Němec Reinert s MANem skončil hned za ním. Toho jsme ostatně viděli jezdit s formulí Renault i v Interserii, i tak se dá trénovat na velké podniky FIA ETRC.

Letos žačínají závody již v květnu na autodromu Misano, neboli více jak čtyřkilometrovém okruhu v provincii Rimini. Jezdci se pak představí na celkem deseti závodních tratích, mezi kterými nebude chybět severočeský Most, ale ani Nürnburgring, RedBull Ring, nebo Jarama a Le Mans. Nejžhavější náladu očekávám u jezdců v červenci, kdy se v kalendáři ETRC objevil nejen slavný Nürnburgring, ale také Red Bull Ring v Rakousku a třešnička na závěr měsíce v podobě vzdáleného závodního víkendu v Rusku na autodromu poblíž Smolenska. Na autodromu v Mostě má FIA ETRC svou úspěšnou tradici od roku 1992, kdy se na výsypce dolu Vrbenský konaly první mezinárodní závody kamionů a o rok později již první dějství FIA European Truck Racing Cupu.

V. Rožánek

Do bojů o zlatý evropský pohár se zapojilo loni 38 jezdců, na počátku sezóny je přihlášených pěkných 21. Loňského šampióna Jochena Hahna z Německa se strojem MAN netřeba dlouze představovat, protože závody tahačů jezdí již nějaký ten rok. I letos patří k hlavním adeptům na titul, i když Španěl Antonio Albacete mu se svým MANem určitě pořádně zatopí, hlavně pak v domácím prostředí na okruzích Navarra a Jarama. Bronzový stupínek zcela jistě chce vylepšit i Adam Lacko z MKR Renault, který letos pojede s kolegou Markusem Bösigerem. Loňský třetí pilot MKR Markus Oestreich hodlá dělat konkurenci u Lutze Bernaua a s MANem. Buggyra nasadí populárního truckera Davida Vršeckého, přičemž uvidíme ještě jednu Buggyru v ruském týmu Red Ice Racing s ní pojede Jurij Egorov. O bouřlivý střed pole se postarají Janiec, Mäkinen nebo Kiss, který však letos pojede s druhým Maďarem Benedekem Majorem za Oxxo Energy Truck Racing. Frankie Vojtíšek se s MANem týmu Frankie Truck Racing sveze ve společnosti Poláka Gregory Ostaszewského. Florian Orsini po létech trápení s kouřícím Mercedesem vyměnil techniku za mladší a pojede v týmu Tankpool 24 s Elen Lohr. Úplným nováčkem s vozem Renault se stane Portugalec Fernandes Teodosio. A hlavně nezapomínejme na druhé pohlaví, v týmu Lion Truck / Ex Allgäuer / se představí opět mezi evropskými truckery Steffi Halm se žlutým lvem jménem MAN.

Sezóna pomalu klepe na dveře, a tak doufáme, že přinese spoustu napínavých souborů a zážitků.

Držme palce českým reprezentantům a těšme se na domácí podnik do Mostu.

Kalendář FIA ETRC 2013:

18-19/05/2013             Misano / ITA

01-02/06/2013             Navarra / SPA

15-16/06/2013             Nogaro / FRA

06-07/07/2013             Red Bull Ring / AUT

12-14/07/2013             Nürburgring / DEU

27-28/07/2013             Smolensk / RU

31/08-01/09/2013       Most / CZE

21-22/09/2013             Zolder / BEL

05-06/10/2013             Jarama / SPA

12-13/10/2013             Le Mans / FRA

 

FIA European Truck Racing Championhip 2013

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.