OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

 Dakar prověřil soutěžící v 8. a 9. etapě

Osmá dakarská zkouška, která vedla z argentinské Salty do chilské Calamy, včera odstartovala pro kategorii kamionů dvě minuty před čtrnáctou hodinou tamního času. Posádky musely ve 302 kilometrů dlouhém měřeném úseku nechat za zády Andy, překonat spoustu prudkých stoupání i sjezdů a znovu si poradit se všemi nástrahami, kterými je dakarské dobrodružství prošpikované. V následující deváté etapě prověřil soutěžící tříkilometrový sráz do nejsevernějšího místa letošního Dakaru – cílového Iquique, kterým vyvrcholila speciálka dlouhá 422 kilometrů. Ruští rivalové s Kamazy Sotnikov a Nikolajev zde svedli souboj o třetí místo. Na posledním waypointu ztrácel Nikolajev na Sotnikova minutu a čtvrt, v cíli byl ale o vteřinu dříve!

Queen 69 Aleše Lopraise si v osmé etapě stejně jako v předchozí vedla dobře, posádka vozu s číslem 504 se pohybovala na waypointech kolem páté pozice. Za polovinou speciálky sice Aleš Loprais klesl na sedmou příčku, ale v posledním stoupání etapy Queen 69 se svou posádkou zabojovala. Aleš Loprais předstihl tři soupeře a v cíli z toho bylo čtvrté místo. Byť bývá označováno jako nepopulární nebo bramborové, v dané konkurenci je jistě úspěchem. Na vítězného Rusa Karginova s Kamazem ztratil Aleš Loprais rovných 8 minut, za třetím Sotnikovem, rovněž z ruské stáje Kamaz, zaostal o minutu a pět vteřin. A o tom, že to byl boj, svědčí i fakt, že pátý Nizozemec Versluis s Manem ztratil na Aleše Lopraise jen 33 vteřin.

foto: Chytka

Aleš Loprais se po celou devátou etapu silných Kamazů se svou Královnou 69 držel, seč mohl. Znovu se ale ukázala převaha bohaté ruské stáje. Do cíle dochvátal Aleš o 11 minut za čtvrtým Sotnikovem. Na vítězného Karginova, jak jinak než s ruským Kamazem, ztratil 40 minut. Karginov vyhrál druhou etapu v řadě, celkově už třetí a jeho ztráta na dosavadního lídra kategorie kamionů de Rooye se zmenšila na pouhých 13 a půl minuty. Aleš Loprais je v průběžném hodnocení pátý, za de Rooyem zaostává o dvě hodiny a 9 minut. Před ním je ještě trio Kamazů - Karginov, Nikolajev a Sotnikov. Ovšem nic není ztraceno, šance na pódium stále žije! Dobře se včera vedlo také druhé týmové posádce Jendy Tománka. Svou Tatru s číslem 519 dovedl do cíle jako druhý Čech na 15. příčce se ztrátou necelé hodiny a půl. V celkovém hodnocení patří Tománkovi 16. místo.

foto: Chytka

Vlasta Vildman mezi kamiony prožil osmou etapu bez výkyvů, ale přesto si také zasoutěžil. Shodou okolností okolo 15. místa se v průběhu etapy utvořila skupinka čtyř kamionů, které se pohybovaly neustále v celkovém rozestupu menším než jedna minuta. Špička sice letěla do cíle, ale ani Vlastovi příliš neujela, ten naopak dokázal eliminovat obě posádky českých Tater a vrátil se zpět na 14. příčku v celkové klasifikaci. Rychlá speciálka nepřinesla ani nepříjemná překvapení v podobě defektů, takže v cíli panovala spokojenost. "Vlasta jel dneska opravdu soutěžním způsobem a kvůli oblakům prachu se vyplatilo dostat se dopředu. když jsme se dostali přes obě Tatry, měli jsme volno a jelo se dobře," zhodnotil etapu navigátor Martin Macík mladší.

Vlasta Vildman se po celou dobu deváté etapy udržoval na dostřel nejlepších. Ujel i tatrováckým pronásledovatelům Tomáši Vrátnému a Janu Tománkovi a spokojeně se usadil mezi 13. a 14. místem. Udržoval velmi dobré tempo bez ohledu na povrch, dobře a bez defektu zvládl kamenitou první polovinu i přibývající písek zbylé části. Vypadalo to, že v cíli se vejde do hodinové ztráty za galakticky letícím Karginovem, vítězem etapy, na jehož riskantní jízdu odmítl reagovat i průběžný lídr de Rooy. Jenže posledních 42 kilometrů etapy se jelo v dunách, a tam nastaly potíže. "Prostě jsem to dneska zdupal. Několikrát jsme zapadli a museli couvat ven. Navíc jsem trefil zadním kolem kámen patnáct kilometrů před cílem, když se mi svezl zadek auta. Takže ještě pár kilometrů před cílem jsme měnili kolo. Bohužel, hodně dobrá etapa, na konci pokažená, škoda," litoval Vlasta Vildman v cíli. Tam jeho výsledný odstup narostl až na 1:50 hodiny, nicméně nebyla to úplná výsledková tragédie – i nejlepší pětka ztratila na Karginova 30 až 45 minut a kamiony se trousily do cíle z památného tříkilometrového sešupu v dlouhých intervalech. Průběžně sice Vlasta zůstává čtrnáctý, ale ztratil slibnou možnost se dotáhnout na jezdce před sebou i o pracně vybudovaný menší náskok před Tomášem Vrátným, s nímž dojížděl z legendární dunové hory přímo k bivaku a ještě ho dokázal předjet.

Macháček

Josef Macháček si užíval první pouštní etapu za volantem své buggy. V etapě udržoval pozice mezi 30. a 37. příčkou, než přijel do dun, kde nastaly technické potíže. Bohužel došlo k poškození jednoho z ventilů, který zajišťuje mazání převodovky, a ta se zadřela. V těžkých dunách si Josefa nikdo nikdo netroufl zapřáhnout za lano, a tak pro něj musela do dun vyrazit odstoupivší závodní liazka s Jardou Valtrem za volantem. Teprve po dotažení buggy do bivaku se mělo jednat o dalším Josefově osudu v Rallye Dakar a záleželo i na tom, zda tým MD Sport vůbec bude náhradní převodovku pro Josefovo auto mít k dispozici.

KM Racing Team

Přidat komentář

dvě na druhou rovná se?

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.