OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

ČEZ City Cross Sprint pomáhá zvyšovat zájem mládeže o sport. Šestý ročník oblíbeného závodu startuje již zítra!

Oblíbený lyžařský závod ČEZ City Cross Sprint se vrací do Ostravy již pošesté, navíc s rekordní účastí téměř 160 závodníků. V sobotu 10. února se v Dolní oblasti Vítkovice mohou diváci těšit na další skvělé souboje na zasněžené trati, špičkové závodníky, hvězdné sportovní hosty i bohatý doprovodný program. ČEZ City Cross Sprint ale plní i další důležitou roli – i díky němu přibývají zájemci o sportování mezi dětmi, a to nejen v Moravskoslezském kraji.

City Cross

V letošním roce se závodu poprvé zúčastní nejúspěšnější český lyžař Lukáš Bauer, spolu s ním i Martin Koukal a Dušan Kožíšek a řada zahraničních reprezentantů z Francie, Itálie, Norska, Německa, Finska, Slovinska, Švýcarska a Polska, z nichž někteří dosáhli na medaile ve Světovém poháru. „Asi málokoho by před lety napadlo, že mezi bývalými vysokými pecemi budou závodit lyžaři. Jsem rád, že City Cross Sprint získal takový věhlas a je dobrou propagací Ostravy. Ukazuje, že se u nás ve městě mohou konat akce té nejvyšší úrovně, protože tady pro ně máme zázemí, umíme je uspořádat a jsou tady diváci, kteří si je nenechají ujít. Klání lyžařů sleduje také velký počet dětí. Věřím, že je takový závod dokáže zaujmout a podnítit jejich zájem o sport,“ říká ostravský primátor Tomáš Macura.

„Při sledování takovýchto atraktivních závodů je vždy velká šance, že se někdo rozhodne začít sportovat nebo začít přímo s lyžováním. A kdoví, třeba pak bude již za rok, za dva sám stát na startu. To by bylo skvělé,“ vnímá Lukáš Bauer, největší hvězda šestého ročníku ČEZ City Cross Sprintu. O tom, že podpora dětí směrem ke sportu je potřeba, ví i náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny. „V současné době připravujeme systém, který nám umožní sledovat meziroční vývoj členské základny sportovních organizací v kraji. Přestože ještě nemáme konkrétní čísla, dle mého názoru je právě běžecké lyžování na vzestupu. Kraj se snaží děti a mládež ke sportu motivovat a vytvářet vhodné podmínky. Moravskoslezský kraj v Beskydech a Jeseníkách upravuje přes 850 km tras, také jsme spustili mobilní aplikaci ´Běžky Severní Morava´, takže věřím, že se další mladé talenty budou stále objevovat,“ říká Stanislav Folwarczny.

tiskovka

Snaha a nadšení organizátorů však nestačí, pomoc rozvoje nejen lyžařské základny je i v rukách jiných. „Mrzí mne laxní přístup Svazu lyžařů České republiky. Tato akce pokaždé láká nejen tisíce diváků, ale i řadu mladých běžkařů, kteří se účastní závodu v kategorii dětí a dorostu. Je zde ohromný potenciál pro to, aby se trať využila například pro lokální, ale i národní závody, které by se staly pravidelnou součástí kalendáře běžkařských závodů. Každý rok tuto možnost Svazu nabízíme. Je ohromná škoda, když už tu závodní podmínky vybudujeme, aby se nevyužily. Přitom jen slyšíme, jak běžecké lyžování zažívá propad a nejsou kvalitní závody. Zájemců je ale dost a my jim zde navíc nabízíme kvalitní podmínky pro soutěže. Odezvu na vyšších místech to však nemá,“ neskrývá rozčarování Martin Kráčalík z pořadatelské agentury Seven Days Agency. 

Slacklinisté, letecká akrobacie Martina Šonky i tisíce podpisových kartiček

Program šestého ročníku ČEZ City Cross Sprintu odstartuje v 13:45 hodin dětský závod Leo Express Sprint, poté se zraky diváků upřou k obloze, kde Martin Šonka, mistr Evropy a vicemistr světa prestižní světové série Red Bull Air Race, předvede dechberoucí exhibiční leteckou akrobacii nad Dolní oblastí. Součástí doprovodného programu v areálu bude autogramiáda Lukáše Bauera a Martina Koukala, baseballistů Arrows Ostrava, hráčů amerického fotbalu Steelers Ostrava nebo fotbalistů ostravského Baníku. V areálu se divákům představí ti nejlepší slacklinisté Gibbon Slacklines v čele s mistrem ČR Štěpánem Peckou, kteří si připravili i tzv. Slackfit workshop, kde zájemce seznámí s použitím slackline k terapii a posilování. Nebude chybět ani Science show – divadelní představení Svět Techniky v aule Gong. A nezapomnělo se ani na tradiční zábavnou biatlonovou exhibici hvězd, kde se kromě Lukáše Bauera, hráčů baseballu a amerického fotbalu pokusí sestřelit laserové terče i moderní pětibojař Jan Kuf, lyžař Martin Koukal a paraglidista Stanislav Mayer.

ČEZ City Cross Sprint se letos stal součástí Olympijského festivalu Ostrava 2018 a od 11. do 18. února (vždy od 7:30 do 21:00 hodin) se v areálu DOV uskuteční Týden sportování se Skupinou ČEZ. Jeho součástí bude pravidelně upravovaná závodní trať, kterou si může vyzkoušet široká veřejnost. Kromě toho zde bude připraven dětský koutek s malováním, herní konzole se zimními sporty, fotokoutek a řada dalších aktivit. Veřejnost kromě rekreačního běžkování může soutěžit i v běhu na lyžích na tzv. distanční stovce. Speciálně pro tento závod pořadatelé prodlouží cílovou rovinku na stometrovou závodní trať. Zůstane zde i biatlonová střelnice a otevře se také půjčovna lyžařského vybavení. Vstup na akci ČEZ City Cross Sprint 2018 je zdarma.

Časový harmonogram závodů

13:45 hodin: závod dětí – Leo Express Sprint

14:30 hodin: letecká akrobatická show Martina Šonky

15:20 hodin: kvalifikace – dorost + muži/ženy

15:45 hodin: biatlonová exhibice

16:20 hodin: začátek živého TV vysílání na ČT Sport

17:20 hodin: finále závodu dorostu

17:40 hodin: finále závodu mužů/žen

 

ČEZ City Cross Sprint 2018 pořádá agentura Seven Days Agency ve spolupráci s Dolní oblastí Vítkovice a v koordinaci a pod záštitou Svazu lyžařů České republiky. Záštitu nad akcí dále převzal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarzcny, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura, a policejní prezident Tomáš Tuhý. ČEZ City Cross Sprint je zařazen mezi významné akce města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Generálním partnerem závodu je Skupina ČEZ.

Více informací o akci na www.citysprint.cz.

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.