OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

CHCEŠ NA OLYMPIÁDU DO TOKIA 2020? SKOČ DO VODY A PLAV MISTRÁK SE MNOU!

Naše legendární akvabely se nebály otestovat možné nástupkyně při šampionátu ČR

Co zatím nedokázala vyprodukovat juniorská reprezentace – juniorky, které by výkony předčily dosavadní seniorské reprezentantky a mohly jednoznačně zamířit v přípravě k OH 2020 do Tokia – toho se chopily v čs. synchronizovaném plavání osobně obě dosavadní reprezentační legendy. Ne ledajaké: 5násobná olympionička Soňa Bernardová s 3násobnou účastnicí OH Alžbětou Dufkovou.
Jinak: právnička, která netají vytíženost v advokátní kanceláři, ale ani svých 41 jar, a její 27letá partnerka v soutěži párů na OH v Pekingu, Londýně i loni v Riu, která čerstvě v sedmadvaceti finišuje se studiem na VŠ.

synchronizované plavání

PO NÁS POTOPA? TO NEPŘIPUSTÍME! ŘEKLY OLYMPIONIČKY

A rozhodly se k novému způsobu hledání svých možných nástupkyň v reprezentaci právě teď, při prvním poolympijském národním šampionátu akvabel v Brně. Mistrovství servírovalo Češkám a Slovenkám tituly sólové, pro dvojice a pro týmy. Připomeňme, že z olympijského pohledu je soutěž duet reprezentativní disciplínou čs. sportu: naše akvabely se dokázaly probít nekompromisní světovou kvalifikací na OH pokaždé od Sydney 2000. Co by za to daly naše gymnastika nebo kolektivní sporty…  Vždy u toho byla Soňa Bernardová, vystřídala přitom tři partnerky. Netrápila se jako mladší, neřešila věk ani tehdy, když už v duetu byla ta starší. „Podstatná je vždy výkonnost,“ věděla. „A umění zorganizovat si čas, nic neošidit“.

Po Riu se nejdřív vrhla do kanceláře, k šanonům. Jen krátce si dopřála luxus – pár dnů u vody jinak, na plachetnici. Kdo čekal, že oznámí konec svého závodění a tak uvolní i místo v repre, nedočkal se.

A tak nyní, při M ČR 2017 v brněnském bazénu za Lužánkami, šla v plavkách opět se svojí kůží a uměním na trh. Před rozhodčí. Ale - do vody už jen v některých závodech. Kvůli šanci druhých.

Za potlesku publika nejdřív suverénně vyhrála kategorii sólo. Před Dufkovou a nejlepší Slovenkou Daabousovou.

aquabely

Následovala bitva o národní titul v disciplíně duet, té české olympijsky nejambicióznější. Bernardová s Dufkovou nechtějí dopustit, aby v ní ČR chyběla v Tokiu 2020. A tak místo (pravděpodobné) výhry dalšího domácího titulu, pokud by teď plavaly Bernardová – Dufková spolu, vymyslely změnu. Každá ze zkušených z tohoto páru upřednostnila pro soutěž s technickou sestavou jinou partnerku: Bernardová přizvala do páru 17letou Elišku Hodovou, Dufková 17letou Alžbětu Mrázkovou. Šampionát dostal zcela jiný náboj!

JEN HEZKÉ PLAVKY A DATUM NAROZENI NESTAČÍ

„Chceme, aby si mlaďošky prošly domácím ohněm. Mistrák není trénink. To už jsou jiné nervy. A my si přitom se Soňou holky prověříme ve vodě zblízka, každou zvlášť,“ vysvětlila to Dufková. Ona s partnerkou, kterou takto otestovala, vybojovaly druhou příčku. Bernardová se svou novickou první.   Před všemi dalšími soupeřkami.

Ani tohle ale ještě nebyl konec svérázného „výběrového řízení“ mezi mladými akvabelami.

Zbývala soutěž duet ve volné sestavě. A pro tu se po poradě ve výpravě brněnské TESLY, nejsilnějšího čs. klubu v tomto sportu, rozhodla nejzkušenější Bernardová zůstat náhradnicí. Tedy na břehu.  A do vody naskočila Dufková společně s další testovanou závodnicí - Sabinou Langrovou. A také tento test stál za to – pár byl podle rozhodčích nyní nejlepší!

Není moc olympijských sportů u nás, ve kterých by u nás reprezentační opory takto konkrétně pečovaly o své nástupce, nástupkyně.

synchronizované plavání

TAKHLE TO VIDÍ LEGENDÁRNÍ OLYMPIONIČKA BERNARDOVÁ

„Logické by bylo, kdyby na nejsilnější páry seniorek útočily nejsilnější juniorské reprezentantky. To je běžné u nejsilnější konkurence v zahraničí, ale u nás ne. Tak hledáme naši cestu. Realisticky. Přesto náročně. Řekly jsme si s Alžbětou, že letos by to mělo být mistrovství ČR především o mladých. A bylo. Ve volné sestavě seniorských duet zlato a stříbro hned pro tři juniorky! To je povzbudivé. Je z koho vybírat! Zbývají nám 3 roky do olympijského Tokia – je nejvyšší čas, aby ty mladší uchazečky vycítily šanci, zabraly naplno, zdravě se nakoply.

Langrová byla naší náhradnicí už před OH v Londýně. Ale když jsem potom pokračovala k Riu pořád s Alžbětou, možná na chvíli povolila. Teď jí je 23, stojí za to zkusit to znovu. Další do výběru!

O šanci si začaly říkat i další. Z Prahy, z Olomouce… Před Riem Eliška Skácalová. Přestěhovala se z Hané za námi, odmaturovala, omarodila, teď je jí 22. Po pauze ještě nezávodí – uvidíme, až se vrátí. Ale dlouho čekat nejde.

Nezavíráme se před pracovitými talenty z žádných klubů. Podstatné je, aby ve výsledku čs. synchronizované plavání drželo krok s evropskou i světovou špičkou a uspělo i na OH v Tokiu 2020. V nejsilnější sestavě. Tomu se snažím napomoct. Jak dlouho budu ještě já sama závodit, to necítím jako podstatné.“    

Zdroj: ViaMedia CZ

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.