OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vzpomínková akce Svoboda a sport: Český Krumlov po 70ti letech zažije utkání v americkém fotbale v podání amerických vojáků

Akcí připomínajících 70. výročí konce 2. světové války a první poválečné okamžiky je nepočítaně, ovšem ta, která se o víkendu 26. – 27. září odehraje v Českém Krumlově, patří k nejunikátnějším. Fotbalový stadion FK Slavoj Český Krumlov se stane dějištěm utkání v americkém fotbale v podání amerických vojáků. Stejně jako před 70ti lety, v září 1945, kdy se na louce u Vltavy v Českém Krumlově hrál jeden z prvních poválečných zápasů  ligy amerického fotbalu armády Spojených států a vůbec první zápas amerického fotbalu v Československu. V roce 1945 proti sobě stála 94. pěší divize a 22. sbor Armády USA, v sobotu 26. září se utká armádní celek USA s letošními obhájci titulu české ligy mužstvem  Prague Black Panthers. Součástí akce Svoboda a sport bude v neděli 27. září historicky první fotbalové střetnutí výběrů americké a české armády.

artefakty

Nápad uctít 70. výročí utkání 94. pěší divize americké armády v americkém fotbale se v hlavách organizátorů z pořádajícího Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov zrodil během příprav programu květnových oslav 70. výročí osvobození města. Tehdy se člen sdružení Marek Šimon dozvěděl, že se do dnešních dnů dochoval originální míč, se kterým se v roce 1945 v Českém Krumlově hrálo. I se speciálními nápisy a jmény všech hráčů.  Sběratel americké vojenské historie Miroslav Seifert z Brandýsa nad Labem jej získal přímo od potomků jednoho z účastníků zápasu. Vzácný šišatý míč se tak stal symbolem letošního vzpomínkového utkání.

Dvoudenní akce Svoboda a sport nebude jen výjimečnou sportovní událostí, ale také připomínkou osvobození města a konce 2. světové války. „Věříme, že se nám podaří vystavit u fotbalového stadionu dva tanky z druhé světové války. A na ploše 2 500 metrů čtverečních vyroste stanový tábor 94. pěší divize ve stejné podobě, jako tady byl při osvobození,“ uvedl Marek Šimon z pořádajícího Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov.

tým

Záštitu nad akcí Svoboda a sport převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických, město Český Krumlov. Generální partner: Skupina ČEZ.   

Akce se koná pod záštitou náčelníka Generálního štábu Armády ČR.

s generálem

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.