OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

282 týmů na startu závodu Free Litovel Bobr Cup překonalo loňský účastnický rekord. 

Letošní extrémní závod štafet Free Litovel Bobr Cup byl podobný jako ten loňský. Fantastické počasí s teplotou přes dvacet stupňů, silná konkurence s řadou reprezentantů a znovu přepsané historické tabulky počtu účastníků na startu. Do 18. ročníku závodu, který se nevzdává, se pustilo 282 tříčlenných týmů a celkem tedy v okolí Litovle běželo, jelo na kole nebo kajaku 846 závodníků. Boj o titul mistrů republiky v závodě tříčlenných štafet se začal zužovat ve druhé, cyklistické části a naplnil se v závěrečných metrech kajakové štreky.

>> Výsledky Free Litovel Bobr Cup 2012

O titulu tria NUTREND Martin Frei, Jan Hruška a Kamil Mrůzek rozhodl až sjezd do cílového bazénu, kde mnohonásobný vítěz Bobra Kamil Mrůzek odrazil dotírajícího Tomáše Slováka z týmu Pivovar Litovel, kterému k vytažení svého družstva na první pozici nepomohl ani nejrychlejší čas historie v kajaku. Dlouho po dojezdu pořádně oddychoval i vítězný, ale šťastný Kamil Mrůzek. „Byl to jednoznačně nejtěžší Bobr, co jsem kdy jel. Věděl jsem, koho za sebou mám a tak to bylo peklo. Dokonce jsem se jednou i otočil, abych zkontroloval, jak daleko je Tomas za mnou. Na posledním brodu jsem ještě spadl a totálně mi vytuhly nohy a tak jsem moc rád, že to mám za sebou." Mimořádně spokojený byl i cyklista Jan Hruška, který končí s profesionální kariérou a na Bobru se rozloučil stylovým vítězstvím. „Moc jsem tady chtěl vyhrát, protože tenhle závod mám strašně rád a asi to bylo vidět i na trati, že ta motivace dnes pro mě byla opravdu velká," usmíval se po dojezdu Mrůzka Jan Hruška a ke své extrémní budoucnosti dodal. „Na Bobru mezi profesionály už nepojedu, ale určitě se zúčastním jako amatér a pořádně si to užiju, protože je to můj rodný kraj a je to pro mě taková srdeční záležitost." Pokud na Free Litovel Bobr Cup chcete vyhrát, musíte mít v posledních třech letech na běžeckém úseku Martina Freie, který dnes v Litovli zkompletoval jedinečný hattrick, ačkoliv ve svém úseku ještě nevyhrál. „Měl jsem nějaké zdravotní komplikace a vůbec jsem nevěděl jestli pojedu, takže jsem velmi spokojený, že jsem doběhl druhý a jen s malou ztrátou na Jirku Vojáka a doufám, že to kluci dotáhnou do cíle co nejlépe," přál si v cíli běhu Martin Frei, kterému jeho přání nakonec vyšlo na sto procent.

foto: A.Ceplová

Po běžeckém úseku se vykrystalizovalo čelo soutěže, které mělo bojovat o tituly a toto podezření se nakonec vyplnilo. Skvěle dnes v Litovelském Pomoraví běžel Jiří Voják, který zvítězil s náskokem osmi vteřin na druhého Martina Freie. „Trať tady dobře znám a tak jsem zvolil podrážku s drapáky a i díky tomu jsem nakonec klukům v těch bahnitých úsecích odskočil a vyhrál," smál se občanským povoláním policista Jirka Voják po svém vítězství. Po Vojákovi přebral štafetu týmu Pivovar Litovel Tomáš Vokrouhlík a za Nutrend vyrazil po Martinu Freiovi do pětadvaceti kilometrů na horském kole Jan Hruška. Společně s těmito dvěma borci se také držel Ondra Fojtík z družstva Hodinky Legend Team. Jak ale sám Fojtík v cíli přiznal Vokrouhlík s Hruškou byli nad jeho síly a mimořádně motivovaný Hruška si nakonec vypracoval náskok, který se pro konečné pořadí soutěže ukázal klíčovým. Hruška zajel na kole nejrychleji, Tomáše Vokrouhlíka porazil o 23 sekund a Kamilu Mrůzkovi dovezl náskok patnácti sekund. O další minutu zpět přijel na druhou předávku Ondřej Fojtík a při síle prvních dvou vodáků - Tomáše Slováka a Kamila Mrůzka - bylo jasné, že Richard Hála už bude jen jistit třetí místo. Bratrovražedný souboj mezi Tomášem Slovákem a Kamilem Mrůzkem probíhal celých pět kilometrů. Oba borci si drželi podobný rozdíl jako na startu. Kamil Mrůzek, ale nakonec zužitkoval své bohaté zkušenosti a v čase 2:03:12 přivezl trio NUTREND do cíle na prvním místě.

Dobré povětrnostní podmínky slibovaly, že by mohl padnout i traťový rekord 2:00:50 z roku 2009, tento čas ale nakonec atakován nebyl. Přesto jeden historický záznam se musí přepsat a to díky Tomáši Slovákovi, který jako první borec v osmnáctileté historii se dokázal vejít pod 21 minut a časem 20:58 ustanovil nový kajakový rekord. „Několik let jsem na Bobru nebyl, protože jsem byl v tomto termínu na závodech v Jižní Africe a musím přiznat, že jsem nadšený. Parádní počasí, krásný závod, takže jsem moc spokojený. Snažil jsem se Kamila potrápit a to se mi myslím povedlo. Bohužel těch patnáct vteřin na startu bylo moc," pozitivně hodnotil svůj výkon Tomáš Slovák.

V kategorii žen takové drama jako mezi muži nebylo. Celkem s přehledem si pro prvenství dojelo trio Bobřice ve složení Radka Churáňová (běh), Hana Ježková (MTB) a Anna Zástěrová (kajak), které zvládlo 45 kilometrů v okolí Litovle za 2:27:30.

Tradiční kategorií je vyhlašování nejveselejších převleků. Tentokrát porotu oslovily kreace dvou týmů. Prvních z nich bylo mikulášské trio (anděl, čert a Mikuláš) startující pod názvem Mikuláš ztratil plášť a trojice slovenských akademiček Chrobáčik a motýlik - eXtrém z hor, ty zvládly celou trať v převleku nevěst a znovu dokázaly, že podnik Free Litovel Bobr Cup není pouze závod, který se nevzdává, ale bezezbytku naplňuje i olympijské heslo barona Coubertina: „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se."

Foto: A. Ceplová

Přidat komentář

dvě na druhou rovná se?

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.