Světový beachvolejbal v Brně

text a foto: Kateřina Pavlíčková

Ondřej Perušič a David Schweiner ještě před Vánocemi připravili pro české beachvolejbalové fanoušky nádherný dárek, když v říjnu v Mexiku získali titul mistrů světa. Štědrý byl k českým příznivcům beachvolejbalu ale také letošní kalendář světové tour. Po ostravském turnaji nejvyšší kategorie Elite 16 totiž zavítal světový beachvolejbal do České republiky ještě jednou. V srpnu se na Sokolském koupališti v Brně uskutečnil turnaj úrovně Futures – Brno Beach Pro.

S pískem na kurtech „Sokoláku“ u Brněnské přehrady jsou díky Zdeňku Václavíkovi spjaty počátky tuzemského plážového volejbalu. Šestaosmdesátileta ikona československého, českého a brněnského volejbalu byla jedním z hlavních průkopníků plážového volejbalu u nás, patří také mezi zakladatele areálu na Sokolském koupališti a nevynechala příležitost užít si návrat světového beachvolejbalu do Brna po dvou letech.

Před dvěma lety hostilo Brno ženský turnaj Brno Beach Open, který se však hrál na koupališti Riviéra. Do Brna se po dvou letech vrátily i Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová, jen v jiné pozici. Marie-Sára Štochlová získala v roce 2021 s Martinou Wiliams stříbro. Barbora Hermannová hrála s Michaelou Břínkovou a došly do čtvrtfinále, kde je porazily právě Štochlová s Williams. V srpnu tohoto roku už do Brna dorazily Hermannová se Štochlovou spolu, jako české jedničky, navíc ověnčené bronzem z turnaje úrovně Challenge v kanadském Edmontonu.

Do hlavní soutěže o 16 účastnicích v mužské i ženské kategorii se dostaly přímo vždy čtyři domácí týmy. Z kvalifikace se pak z českých zástupců podařilo postoupit ještě dvěma ženským párům. Mezi muži měla Česká republika dva nejvýše nasazené páry, mezi ženami dokonce tři. Pro české týmy byl domácí turnaj ideální příležitostí jak získat body do světového žebříčku, což je důležité pro nasazování do dalších turnajů světové tour zejména s ohledem na olympijské hry příští rok v Paříži.

Boj o nejvyšší příčky se očekával především od Barbory Hermannové a Marie-Sáry Štochlové. Ty odehrály nejtěžší bitvu na turnaji zřejmě hned na začátku. V úvodním utkání se střetly s Američankami Teegan Van Gunst a Kimberly Hildreth, které se do hlavní soutěže probojovaly z kvalifikace. Češky si se soupeřkami poradily až ve třech setech. Marie-Sára Štochlová zápas a své působení v něm okomentovala svérázně: „Odešla jsem v něm tak trochu na dovolenou“. Je fakt, že skóre druhého setu vypadalo pro Češky hrozivě, prohrály ho totiž 8:21. Ve třetím setu se ale česká dvojice vzpamatovala, Marie-Sára se vrátila z dovolené a výsledkem byl vyhraný tie-break 15:11. Druhý zápas vyzněl mnohem přesvědčivěji, Hermannová se Štochlovou porazily mladé soupeřky z Nizozemska Soneville/Konink 2:0 a zajistily si postup rovnou do čtvrtfinále.

Do čtvrtfinále po dvou výhrách postoupily i oba nejvýše nasazené mužské týmy Jan Dumek/Jiří Sedlák a Jakub Šépka/Tomáš Semerád. Dvě prohry ve skupině naopak znamenaly loučení pro třetí nasazený ženský pár, Markétu Nausch Slukovou a Karin Zolnerčíkovou. Ostatních šest českých párů si s bilancí jedna výhra a jedna prohra zajistilo účast v osmifinále. V něm ale uspěly jen kvalifikantky Valerie Dvorníková s Annou Pospíšilovou a domácí Sokolové Václav Berčík a Matyáš Džavoronok. Oba páry bohužel ve čtvrtfinále narazily na české soupeře. Zatímco prvně jmenované nestačily na rozjeté duo Hermannová/Štochlová, jednoznačně mířící za medailovým úspěchem, Berčík s Džavoronokem po dvou vyrovnaných setech trochu překvapivě vystavili stopku Šépkovi a Semerádovi. Berčíka s Džavoronokem mezi čtyřmi nejlepšími mužskými páry turnaje doplnili jejich kluboví kolegové Dumek/Sedlák po napínavé třísetové bitvě s Italy Alfierim a Kruminsem.

Semifinálový program poslední den turnaje otevřely Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou výhrou ve dvou setech nad Francouzkami Clémence Vieira a Aline Chamereau. Po jistotě české účasti ve finále žen se diváci o to víc těšili na mužské semifinálové duely, přáli si totiž české a navíc sokolské finále. Přání přiblížili realitě Václav Berčík s Matášem Džavoronokem, když ve třech setech uspěli proti německé dvojici Lorenz/Stadie. Proti českému finále ale byli Novoré Markus Mol, bratr slavného Anderse, a Jo Gladsøy Sunde, kteří porazili Dumka se Sedlákem dvakrát 21:19.

Jan Dumek s Jiřím Sedlákem až do semifinále všechny své zápasy v Brně odehráli na tři sety a vyrovnanému boji zůstali věrní i v bitvě o bronz. V ní se ale stejně jako v semifinále od nich odvrátilo štěstí a bronz po setech 21:18, 20:22 a 15:13 získali Němci Momme Lorenz a Eric Stadie. Také v ženské kategorii se mezi Francouzkami Vieira/Chamereau a Nizozemkami  Bekhuis/Poiesz odehrála velká bitva o třetí místo, svědčí o tom výsledek prvního setu 33:31 pro Francouzky.  

A potom už přišla na řadu obě finále. Barbora Hermannová a Marie-Sára Štochlová zakončily turnaj stejně, jako ho začaly, soubojem s americkými soupeřkami Van Gunst/Hildreth. Zatímco v prvním zápase se Češky trochu trápily a ztratily v něm jediný set na turnaji, ve finále už takové komplikace nepřipustily, a byť druhý set nabídl drama a napínavou koncovku, po výsledku 21:16 a 21:19 mohly na hřišti i v hledišti propuknout české oslavy. Zbývalo již zodpovědět jen jednu otázku, a sice zda vítězné emoce zažijí i Václav Berčík s Matyášem Džavoronokem. Ti ale podlehli norskému páru Mol/Sunde 0:2 na sety a českého zlatého double se tak domácí fanoušci nedočkali. Nic to však nemění na tom, že Brno nabídlo domácím fanouškům i světovému beachvolejbalu úspěšný a krásný turnaj.   

Kompletní výsledky turnaje: https://en.volleyballworld.com/beachvolleyball/competitions/beach-pro-tour/2023/futures/brno-cze/schedule/     

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.